Başbakan Davutoğlu 'Master Plan'ı açıkladı

Başbakan Davutoğlu 'Master Plan'ı açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Artuklu Üniversitesi'nde düzenlenecek Kardeşlik Buluşmaları Mardin Konferansı'nda Master Planı açıkladı.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

"Mardin insanlık tarihinin hülasası bir şehirdir. Görünüşte küçüktür ama her sokağını keşfettiğinizde tüm insanlığı kuşatır. Derinliğinde bütün bir insanlık birikimini kuşatmış olarak sizi keşfeder.

2001'de ilk kez Mardin'e ailemle geldiğimde Kızıltepe'de güneş batmak üzeredeydi. Aynı hisleri 1983'de Kudüs'e gittiğimde hmiştim. Ne zaman Mardin'e geldiğimde içimde tefekkür, yalnızlaşma hissi uyanmıştır.

Mardin 7 iklim, 7 dinin, 7 kültürün yaşadığı şehirdir. Kimse kimseye bir şey dikte etmeden karşılıklı saygı içinde yaşamayı Mardin öğretti. Mardin'in çoğulculuğuna ihtiyaç hissediyoruz. 

Ben bir Türkmen aşireti çocuğuyum. Sol tarafımda bir Mezopotamya çocuğu, bir Kürt çocuğu oturur; Mehmet Şimşek. Sağ tarafımda Karadeniz'den vatan evladı Numan Kurtulmuş. Batı Trakya'dan, Rumeli çocuğu Mehmet Müezzinoğlu Sağlık Bakanımız. Baktığım zaman hamd ediyorum ki, Mezopotamya, Balkan, Anadolu çocukları birleşti, işte Türkiye'nin harmanı bu. 

Mardin Hz. Ömer tarafından fethedildi. Hz. Ömer Mısır'ı, Kahire'yi, Irak'ı, İran'ı Medine'nin ruhuyla buluşturmuştu. Eşitlik ruhuydu. İnsanların Adem'in çocukları olarak bir diğerine eşit olduğu ruhuydu. Bütün bu coğrafyayı bütünleştirdi. Ortadoğu kavramına hep eleştirel yaklaşmışımdır. Bir birleştirici ruha daha ihtiyaç hissedildiğinde Sultan Alparslan'ın kavimleri aşkla buluştu ve bu coğrafyadaki ruh Mardin'de birleşti. Bu birleştirici ruh Anadolu kültürü dediğimiz büyük eşiği birlikte kurdu. Sonra Haçlılar geldi, parçalamak için. Bu sefer Selahattin Eyyubi ruhu harekete geçti, hatta Artuk Bey harekete geçti. Alparslan'ın ordusunda bir Kürt olmak ile Selahattin Eyyubi'nin ordusunda bir Türk olmak arasında bir fark var mı?

Biliniz ki bugün Diyarbakır’da Fatih Paşa Camii’ne saldıranlar Türk-Kürt kardeşliğini hedef alırlar bu topraklar yaklaşık 400 yıl kardeşlik içinde yaşadı. 

1920 Meclisi dualar ile açılırken o Mecliste Türk Kürt, Alevi-Suni her kesimden insan vardı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti sıradan bir devlet olarak orta çıkmamıştır. Birleştirici bir ruh olarak ortaya çıkmıştır

Tek parti dönemi anlayışı bütün değerlerimizi içeren birleştirici ruha savaş açtı ve bu ülke 27 mart 12 eylül ile 28 şubatı yaşadı.

Bütün Anadolu Mezopotamya halkaları bu tek tip ulusçu anlayıştan çok çekti.

Anadolu’yu kucaklayan birleştirici ruha ihtiyacımız var

Son kalemiz Türkiye’ye tekrar ayağa kaldırmanın tek yolu vatandaşlarımızı bir araya getirmek ve demokrasi ile onları bütünleştirmektir.

Bütünleştirme için TRT Kürdi’yi kurduk ve Artuklu üniversitesine Lehçe bölümler kurduk 2006 da kimse bunları düşünmezdi.

Biz gönülden gönüle konuşuyoruz, bu yüzden tercümana gerek yok.

Bizde ayrı ayrı özerk bölgeler yok, bir vatan bir gelecek bir kader var.

Biz başka ülkelere bezemeyiz, bu birleştirici ruhun merkezi Türkiye’dir. Bölgesel ayrışmayı savunanlar haçlıların yapamadığını yapar ve bu ülkeyi parçalar

Şimdi artık barış içinde huzur içinde yaşamak istiyoruz tek tipçi anlayışa karşı büyük demokratik açılımlar yaptık

Biz ortak tarihin çocuklarıyız ortak vatanın sahipleriyiz

2013 mayıs ayında gezi provaksyonunu başlattılar ve terör örgütünün silahlı unsurlarının Türkiye’den çıkışı durdu birileri onları boş hayaller ile kandırdı.  

Bizimle konuşmak isteyen ile biz konuşuruz ama son kalemizi yıkmak isteyenlere milletimizin arasına nifak sokmak isteyenlere cevabımız bellidir.

2016 yılı birliğimizin beraberliğimizin Mardin’in birleştirici ruhunun hakim olduğu bir yıl olsun.

Kim vatandaşlarımızın malını hayatını namusunu tehdit ederse ona karşı her türlü kararlılığı gösterip gerekli tedbiri alırız. 

Kırsalda istediğini elde edemeyenler şehirlerimize hendek barikat yaparak yaşamımızı felç etmeye çalıştılar , vatandaşımız onların hiç bir çağrısına kulak asmadılar.

10 temel esasa dayalı eylem planımız:

Psikolojik unsur

Millet ile devlet arasındaki farklar kalkacak, birleştirici anlayışı yerleştireceğiz. İnsan odaklı devlet anlayışını yerleştireceğiz. Meşru güç kullanma yetkisi sadece halktan yetki alanlardadır. Biz hesap makamıyız. Her türlü hesabı vermeye hazırız.

Kamu düzeni inşası 

Kamu düzenini kim tehdit ederse, ister DAEŞ örneği gibi, ister PKK gibi, ister DHKP-C olsun terör yapmak isteyen kim olursa olsun durdurulacak ve engellenecek. Kamu hepimiziz. Sıradan bir devlet gücünden bahsetmiyorum. Hepimizin onurunu, yaşamını temel alan düzeni söylüyorum. Bunların özyönetim dediği gibi feodal düzenleri değil. Bunların istediği feodal düzen. Suriye'den ilk kaçan KDP yanlısı Kürtlerdi. Herkesin eşit hakka sahip olduğu kamu düzeni. Burada kesinlikle teröristle, halk ayrılacak. 90'lı yıllara geri dönülmesine izin vermeyiz, tek tipçi anlayışla halkı köle edilmesine izin vermeyiz.

Kapsamlı demokratik reform süreci

 Türkiye'nin bütün vesayet odaklarını değiştirelim. HDP'ye demiştik, "gelin kaçak çay içip gidersiniz" dediler. Ben ki İsrail'e sesimi yükselmişim, mazlum halklara selamınaleyküm demişim, kendi ülkemde buna izin verir miyim? Yüzümdeki tebessümü yanlış anlamasınlar. Çukur kazacağınıza Anayasa Komisyonu kurduk, oraya gelin. Bilinsin ki öyle veya böyle 12 Eylül Anayasası da, terör örgütü de emellerine ulaşamayacak. Ne istiyorsanız Ankara'da konuşacak zemin var. Cizre'de çukur, barikatların dibinde bir şey iddia edemezsiniz, gösteremezsiniz. Yeni bir anayasa ile yeni bir dönem.

Sosyal seferberlik

Terör saldırıları nedeniyle oluşan bütün yaraları saracağız. Biz ki diğer mazlum milletleri mağdur etmemişiz, Sur'dan, Cizre'den çıkan vatandarlarımızı bunların eline bırakır mıyız? Aile Sosyal Destek Programı'nı bölgeden başlatıyoruz. Her türlü ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bütün kardeşlerimize düzenli kira yardımı yapılacak. Öğrencilerimizi en iyi şartlarda eğitim yaptıracağız. Telafi eğitimi vereceğiz. Okullarımızı imar edeceğiz. Hastanelerimizi en şekile getireceğiz. Bir tek vatandaşımız aç va açıkta kalırsa hesabını sorarız. Gençlik kampları kuracağız. Gençlik Spor Bakanlığımız Türkiye'nin her yerinde tesis kuracak.

Ekonomik destek

 13 yıl içinde ayağa kaldırdığımız bölge ekonomisini tahkim edeceğiz. Bütün vatandaşlarımızın terörden kayıplarını telafi edeceğiz. Bunlar yangın çıkardılar, biz yangın yerinde bir gülistan inşa edeceğiz. İşadamlarımızla tüm ihtiyaçları dinledim. Bana iletilen her talep yerine getirilecektir. Prim borçları ertelenecek. Esnaf ve sanatkarların kredi ödemeleri, çiftçilerimizin kredi ödemeleri ertelenecek. Kredi sağlanacak. İstihdam artışını sağlayacak hamle başlatılacak. Doğu ve güneydoğuya 200 milyar TL yatırım yaptık.

Mekanın ihyası

Diyarbakır'ın tarihi dokusu gibi, bütün tarihi şehirlerimiz yeni bir yasal çerçeve ile şehir ihyası çabası içinde olacağız. Diyarbakır'a, Sur'a böyle bakıyoruz. Sur'u öyle bir inşa edeceğiz ki insanlık ihya olacak.

İletişim sistemi

Etkin bir iletişim birimi oluşturulacak. Olan bitenle ilgili bilgiler aktarılacak.

Yasal ve idari düzenlemeler: Büyükşehir yasası istismar edildi. Edinilen tecrübelerle yerel yönetimlerin yetkileri genişletilecek ancak istismar edilmesine izin verilmeyecek. Yatırım yapmak yerine teröre desteğe izin verilmeyecek. Terörü teşvik eden kim olursa olsun kamu hizmetini aksatılmasına izin verilmeyecek. Özel tedbirlerle idari tedbirleri alacağız. Türkiye'yi silahtan arındıracağız.

İstişare meclisleri 

Yeni bir birlikte ve kardeşlik dönemini başlatacağız. Muhatap milletin ta kendisidir. STK, kanaat önderlerinden istişare meclisleri kurulacak. Herkesi muhatap alacağız ama elinde silah olanı muhatap almayacağız. Zulmedenleri muhatap almayacağız.

Komşu ülkelerle ortak ruh: Sadece Türkiye'de değil, Ortadoğu'da kardeşlik sürecinin başlaması için birleştirici ruh hareketi başlatacağız. Kuddül Amara'da birlikteydik, önümüdeki dönemde de birlikte olacağız. Hiçbirinizi diğerinden ayırmadan kardeş bildik, kardeş kalacağız. Türkiye'nin, Mezopatamya, Balkanların birliğini, kardeşliğini tesis edeceğiz.