Başbakan Davutoğlu: YPG ve PYD'nin masada olmasına karşıyız

Başbakan Davutoğlu: YPG ve PYD'nin masada olmasına karşıyız

Başbakan Davutoğlu grup toplantısında konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu , MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra önemli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz hafta İngiltere ziyaretinin ardından İsviçre’ye sonrada Almanya’ya gittiğini söyleyen Davutoğlu , ziyaretinin  Almanya durağında bir  ilke imza atıldığını açıklayarak , Almanya ile Türkiye arasında bir istişare toplantısı yapıldığını söyledi.

Toplantıda, vatandaşlar için vize muafiyeti konusunda önemli adımlar atıldığını söyleyen Davutoğlu , mülteci sorunlarıyla da ilgili önemli görüşmeler yapıldığını belirtti.

ABD Başkan yardımcısı Biden ile Suriye, Irak ve Kıbrıs konusunu ele aldık diyen Başbakan Davutoğlu, ‘’ Bizim için PKK ile PKK'nın Suriye kolu PYD ve YPG arasında fark yoktur. Bizler DAEŞ, PKK veya el kaide gibi bütün örgütlerle mücadelemizi sürdüreceğiz. Suriye için Kürtler masada olmalıdır ama YPG ve PYD'nin masada olmasına karşıyız.” ifadelerini kullandı.

TC Cumhurbaşkanına saygı gösterilmediğini ifade eden Davutoğlu, ‘’ millet size ders üstüne ders verdi sizi sandığa gömdü ama siz hiçbir ders almadınız. Kadrolar değişir ama CHP’nin kafası değişmiyor’ diyerek sert sözlerle eleştirdi.

Türkiye’nin erken seçim gibi bir gündeminin olmadığında ekleyen Davutoğlu ‘’Temel önceliğin, darbe dönemi anayasasının yerine demokratik ve özgürlükçü bir anayasa hazırlanmanın olması gerektiğini belirterek, Meclis’te yeni anayasa çalışmalarının başlayacağının mesajını verdi.