'Bebekleri öldüren terör örgütü ile mücadele kararlılıkla sürecek'

'Bebekleri öldüren terör örgütü ile mücadele kararlılıkla sürecek'

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından, "Suriye'nin geleceğinin inşasında ne mevcut rejimin ne DEAŞ ne de PYD-YPG başta olmak üzere, herhangi bir terör örgütünün yer almaması gerektiği ifade edilmiştir" açıklamasında bulunuldu.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride, toplantıda, vatandaşların huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetlerin kapsamlı olarak görüşüldüğü ifade edildi. Bu çerçevede, milli güvenliğe yönelik iç ve dış tehditler ile bölücü terör örgütüne, Paralel Devlet Yapılanmasına ve DEAŞ'e karşı yurt içinde ve yurt dışında sürdürülen mücadelenin etraflıca değerlendirildiği bildirildi.

Terörle mücadelede kararlılık vurgusu

Kimden ve nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, terörün her türü bertaraf edilene kadar, kararlı ve ilkeli şekilde mücadeleye devam edileceğinin altı çizilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Milletin temel değerlerini ve birlikte yaşama arzusunu hedef alarak, eğitim yuvalarını, sağlık kuruluşlarını, camileri tahrip edip kullanılamaz hale getiren, baskı ve şiddet ile vatandaşlarımızı göçe zorlayan, bebekleri bile öldüren bölücü terör örgütüyle mücadelenin aynı azim ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

Mağdur olan vatandaşlar için güvenlik önlemleri alınacak.

İnsanlık dışı terör eylemleriyle, milletin birlik ve bütünlüğüne kasteden örgütle mücadelenin, hukuk kuralları içerisinde vatandaşların can ve mal güvenliği konusunda hassasiyet gösterilerek yürütülmekte olduğu, zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik tedbirlerin alınacağı ifade edilmiştir."

Bildiride, bölücü terör örgütüne karşı, yakın işbirliği ve koordinasyon içerisinde başarılı operasyonlar icra eden güvenlik kuvvetlerinin üstün gayretlerinin takdirle karşılandığı belirtilerek, şehitlere rahmet, yaralılara da acil şifa dileğinde bulunuldu.

"Suriye'nin geleceğinde herhangi bir terör örgütü yer almamalı"

Toplantıda, Suriye'de yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği, bu ülkeden kaynaklanan tehditlerin, ülke ve bölgenin güvenlik ve istikrarına etkileri ile siyasi çözüm konusundaki son gelişmelerin üzerinde durulduğu bildirildi.

Muhalif gruplarla birlikte Suriye Türkmenlerine olan desteğin devam edeceği yönündeki kararlılığın teyit edildiğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

"Mülteci konusu başta olmak üzere, sınır güvenliğimizi etkileyebilecek hususlar ele alınmış, son günlerde sınırlarımıza yakın bölgelerde meydana gelen hadiselerin tekerrürüne mani olmak maksadıyla, alınan ve alınabilecek ilave tedbirler gözden geçirilmiştir.

Suriye'nin geleceğinin inşasında ne mevcut rejimin ne DEAŞ ne de PYD-YPG başta olmak üzere, herhangi bir terör örgütünün yer almaması gerektiği ifade edilmiştir."

Suriye ve Irak'taki gelişmeler de değerlendirildi

Rusya'nın, Suriye'deki rejimle birlikte yürüttüğü faaliyetler hakkında Kurul'a bilgi verildiğine işaret edilerek, "Bölgede istikrarın tesis edilmesinde, müttefiklerimiz ve uluslararası toplumla birlikte hareket edilmekte olduğu belirtilmiştir" ifadesi kullanıldı.

Bildiride, Irak'ta yaşanan son gelişmelerin de değerlendirildiği belirtilerek, "Terörle mücadelesinde yanında olduğumuz Irak'la ikili ilişkilerimizi geliştirecek unsurlar hakkında Kurul'a bilgi sunulmuştur" ifadesi yer aldı.

Toplantıda, ayrıca Libya ve Yemen ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmelerin ele alındığı, Avrupa Birliği (AB) ile yeniden olumlu bir ivme kazanan ilişkilerdeki son gelişmelerden duyulan memnuniyetin ifade edildiği kaydedildi.

Bildiride, "Siber saldırılar, siber güvenlik ve siber güvenlik faaliyetlerine dair Kurul'a bilgi sunulduğu" kaydedildi.

AA