'Belki de biz Avrupa'ya vize koyacağız'

'Belki de biz Avrupa'ya vize koyacağız'

Vizeler tamamen kalktıktan sonra çalışma müsadeli bir vize haline gelse belki biz Avrupa ülkeleri vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalacağız dedi.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk oldu.AB Bakanı Bozkır, Türkiye’nin Avrupa’ya sunduğu önerinin Yunan adalarındaki mevcut mültecileri kapsamadığını söyledi. Bozkır, Türkiye'nin mültecilerin geri kabul konusunda sunduğu önerinin Yunan adalarındaki mevcut mültecileri değil, bunların boşaltılmasının ardından belli bir tarihten sonrakileri kapsayacağını söyledi. Bozkır, AB'nin Türkiye'den yasal yollarla mülteci alma işlemi sırasında "10 mühendis, 7 doktor seçeyim" şeklinde bir tabloyu kabul etmediklerini ve seçimi BM Mülteciler Yüksek Kurulu sistemi içinde değerlendireceklerini ifade etti.

KAÇ GÖÇMEN İADE EDİLECEK?

Bakan Volkan Bozkır, AB'yle anlaşması durumunda Türkiye'ye iade edilecek göçmen sayısı için yüzbinler ya da milyonlar değil, binler belki on bin rakamının telaffuz edilmesinin doğru olacağını dile getirdi.

"BELKİ DE BİZ AVRUPA'YA VİZE KOYACAĞIZ"

Bozkır, "Vizeler tamamen kalktıktan sonra çalışma müsadeli bir vize haline gelse belki biz Avrupa ülkeleri vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalacağız. Çünkü esas akım Türkiye'den Avrupa'ya doğru değil, Avrupa'dan Türkiye'ye doğru olacak" dedi.

MUHALEFETE ÇAĞRI

AB Bakanı Bozkır, AB ile vize serbestisi için gereken yasaların meclisten geçmesi için muhalefeti destek vermeye çağırdı. Bozkır, şöyle konuştu: "Bunun çok tarihi bir adım olduğunu düşünüyoruz. Milletimize karşı bir armağan olduğunu düşünüyoruz. O yüzden bunu muhalefetle işbirliği halinde veyahut da işbirliği olmadan gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.