Beş başkan adayı İsrail'de birleşti

Beş başkan adayı İsrail'de birleşti

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarının hemfikir oldukları tek konu, "İsrail" oldu.

Teksas Houston Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ve Amerikan haber kanalı CNN’den yayınlanan açık oturumda, Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayları emlak milyarderi Donald Trump, Florida senatörü Marco Rubio, Teksas senatörü Ted Cruz, Ohio valisi John Kasich ve eski beyin cerrahı Ben Carson kozlarını paylaştı.

TRUMP'TAN KADDAFİ VE SADDAM ÇIKIŞI 

Cumhuriyetçi aday adayları, Ortadoğu’da İsrail’in desteklenmesi politikasında hemfikir olduklarını belirtirken, ABD Başkanı Barack Obama’nın sağlık sigortası reformuna karşı çıktı. 

Müslüman ve göçmen karşıtı çıkışlarıyla gündeme gelen Trump, Ortadoğu ile ilgili bir soru üzerine Suriye’de barış fikrini benimsediğini, ancak ateşkes anlaşmasını desteklemediğini belirtti. "Anlaşmaya bütün tarafların katılması gerekirdi" diyen Trump, "Kaddafi ve Saddam Hüseyin yaşasaydı terör olayları bugünkü seviyeye gelmezdi" görüşünü savundu.

"SÜPER SALI" ÖNCESİ BÜYÜK HEYECAN 

Kamuoyunda "Süper Salı" olarak bilinen 1 Mart Salı (12 eyalette) ve 15 Mart Salı günleri Teksas, Georgia, Tennessee, Alabama, Virginia, Oklahoma, Massachusetts, Arkansas, Minnesota, Alaska, Vermont, Florida, Kuzey Carolina, Illinois, Ohio, Missouri ve Kuzey Mariana Adaları’nda delege seçimi yapılacak. Böylece Mart ayının ortasınaa kadar delegelerin yüzde 58’i belirlenmiş olacak.

Ülke genelinde en az bin 237 delegeye sahip olan aday, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığını kazanacak ve ABD Başkanlık yarışına katılacak. An itibariyle Trump’ın 82, Cruz’un 17, Rubio’nun 16, Kasich’in 6 ve Carson’un 4 delegesi bulunuyor. 

Ön seçimlerin resmi bitiş tarihi 14 Haziran olmasına rağmen, adayların belirlenmesi bugüne kadar hiçbir zaman bu kadar uzamadı.