1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. Bir gece ansızın gelebiliriz
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir gece ansızın gelebiliriz

A+A-

Ümit Yaşar Oğuzcan’ın şiiridir, ‘Bir gece ansızın gelebilirim’. Rüştü Şardağ tarafından neşeli bir bestesi yapılmıştır bu şiirin. Rast makamındaki şarkının en bilinen yorumları, Yaşar Özel ve Emel Sayın’a aittir. Şöyle başlar: "Bu kadar yürekten çağırma beni/Bir gece ansızın gelebilirim/Beni bekliyorsan, uyumamışsan/Sevinçten kapında ölebilirim."

"Bu da nereden çıktı?" diyenler olacaktır. Son zamanlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  tarafından sık sık (Kuzey Irak  referandumuyla beraber oluşturulmaya çalışılan Kürt devletine karşı koymak için ) ifade edilen bu sözün, Türk siyasetinde bir başka ‘derin’ anlamı daha vardır. Özellikle Ak Parti’de siyaset yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere (birçok kritik süreçte) çok sayıda lider, ‘bir gece ansızın gelebiliriz’ diye uyarılmış ve ayar verilmeye çalışılmıştır. O derin yapılar, zaman zaman  'bir gece ansızın geldikleri’  için bu ‘ayar vermeler ‘ciddiye alınmıştır. Alınmalıydı da.

Son olarak 15 Temmuz gerçeğini yaşayan Türkiye; henüz bunun şaşkınlığını atlatamamışken ve zaman zaman bazı çevrelerce ( ‘deneme’ ya da ‘öncü’ olarak tabir edilen ve aslının geleceği söylenen) yeni 15 Temmuz olasılıkları konuşulurken, tanıdığım Erdoğan’ın TSK’nın bölgeye yapacağı operasyonu bu şiirin sözleriyle ifade etmesini ilginç, bir o kadar da manidar buluyorum. Çok geçmeden bugün piyasaya 15 Temmuz görüntülerinin bir bölümü sürüldü. Bu görüntülerin servis edilmesinin de sıradan olmadığını düşünüyorum. İşin aslı, ayarlar devam ediyor.

Başlangıçta sadece TSK adına yapılmış bir konuşma cümlesi gibi dursa da aslında bu sözlerin iç politikadaki karşılığına bakma gereği duydum. En çok tecrübe ettiği alan olan ‘müdahaleler’ noktasını çağrıştıran bir şarkının sözü, Tayyip Erdoğan tarafından boşuna söylenmez. 

Küresel güçlerin içerdeki işbirlikçileri ile bölgemizdeki ‘devletçikler’ ve keskin bölünme ile önce bölgede ‘mezhep’, şimdi içerde büyük bir iç çatışma ve hesaplaşma planları ortalarda gezerken; TSK gereğini yapmış ve ‘bölgede’ herkese beklenen cevabı vermiştir. Bırakın bir gece ansızın gitmeyi, bir gündüz göstere göstere bölgedeki varlığını ilan etmiştir. Ulus devleti koruma refleksi ile Türkiye’nin gerçek güçleri de bu konuda yanında yer almaktadır.  Geriye ise içerdeki işbirlikçiler kalmıştır. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu konudaki kararlılığını her seferinde ortaya koymuş ve artık fiili müdahaleler de başlamıştır.

Bildiğim kadarıyla kimsenin gözünün yaşına bakılmayacaktır. 15 Temmuz öncesi ve sonrasında kimin ne yaptığı ile ilgili raporlar, Erdoğan'ın elindedir. Erdoğan, ‘ustalık’ döneminde bir devlet adamı gibi hareket etmektedir ve edecektir. Ne yazık ki, bu duruma karşı koyan güçler de boş durmamaktadır.  Ancak gelinen noktada eli ‘güçlü’ olan taraf, Tayyip Erdoğan görünmektedir. 

Başta Bylock kullanıcıları olmak üzere her alanda yanlış yapan herkese, ‘bir gece ansızın’ dokunulacaktır. En iyisi, söz konusu şarkının (şiirin) son dizeleriyle bitirelim yazımızı.

"Aşk bu, bilinir mi nereye varır/Ne durdurur özleyeni, seveni/Bakarsın ansızın gelebilirim/Bu kadar yürekten çağırma beni."

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.