Bülent Arınç'ın 'AYM' çarkı!

Bülent Arınç'ın 'AYM' çarkı!

Anayasa Mahkemesi’ni defalarca eleştiren Bülent Arınç bu kez “AYM kararına saygı duymuyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirerek kendi içinde çelişkiye düştü.

Türban kararından 367 skandalına, parti kapatılmalardan Twitter kararına kadar birçok kez Anayasa Mahkemesi’nin sert cümlelerle eleştiren Arınç’ın, neden “vatana ihanet” gibi bir davada dosyayı bile incelemeden karar alan Anayasa Mahkemesi’ni değil de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirmesine bir anlam verilemedi

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir konferansta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a cevap vererek "12 üyenin çok doğru karar verdiğini düşünüyorum ve onları candan tebrik ediyorum. AYM kararları, istesen de istemesen de herkesin kabul etmesi gereken kararlardır." dedi.

2 YIL ÖNCEKİ SÖZLERİ

Bu çıkıştan sonra akıllara Bülent Arınç'ın 2014 yılında daha önce Anayasa Mahkemesi hakkında yaptığı sert açıklamalar ve Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararıyla ilgili söyledikleri geldi.

"HER KARAR ELEŞTİRİLEBİLİR"

Arınç, 2 yıl önce AYM'yi sert sözlerle eleştirerek "Yüksek mahkemenin Twitter ile ilgili kararı yanlıştır ve düzeltmesi gerekir. Anayasa Mahkemesi durumdan vazife çıkarmıştır. Her karar eleştirilebilir, Anayasa Mahkemesi kararları da olsa." demişti.

DÖNEMİN ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI ARINÇ'I AYNI CÜMLELERLE ELEŞTİRMİŞTİ

2006 yılında "gerekirse Anayasa Mahkemesi'ni kapatırız" çıkışı yapan Bülent Arınç Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin tarafından "Beğenseniz de beğenmeseniz de Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına uymak zorundasınız" diyerek eleştirilmişti. Bülent Arınç'ın bir dönem birlikte siyaset yaptığı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Mustafa Bumin'in cümleleriyle eleştirmesi manidar bulundu.