Çanak antenlere 'vazelinli' koruma

Çanak antenlere 'vazelinli' koruma

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle vatandaşlar, karla kaplanmaması için çanak antenlerine vazelin sürüyor.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde vatandaşlar, karla kaplanmaması için çanak antenlerine vazelin sürüyor.

Çanak antenlerinin kar tutması nedeniyle televizyon yayınının kesilmesinin önüne geçmeye çalışan vatandaşlar, çareyi çanaklara vazelin sürmekte buldu. Vazelin sayesinde yağışlı havalarda rahatça televizyon seyredebildiklerini belirten vatandaşlar, her kar yağışı öncesi evlerinin önünde bulunan çanaklara vazelin sürerek kar tutmalarını engelliyor.

Vatandaşlardan Fehmi Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kışın bölgeye fazla kar yağdığı için çanak antenlerin sürekli kar tuttuğunu söyledi. Çanakları kardan korumak için farklı yöntemler denediklerini belirten Yaşar, şöyle devam etti:

"Bizim yaşadığımız bölgede kış şartları zor geçiyor. Yoğun kar yağışı oluyor. Bu nedenle çanaklar kar tutuyor ve televizyonumuzun sinyali kesiliyor. Sürekli temizlemek yerine çanak antenlerin kar tutmaması için antenlere vazelin sürüyoruz. Bu şekilde kayganlaşan çanak antenler, kar tutmuyor ve televizyonlarımız daha iyi çekiyor."

Erdi Kayhan da eskiden dedelerinin kar tutmasını engellemek için kızakların altına tereyağı sürdüklerini ve bundan esinlendikleri belirterek, "Kış aylarında vaktimizin büyük çoğunluğunu televizyon izleyerek geçiriyoruz. Fakat çanak antenlerin kar tutması nedeniyle televizyon yayını sürekli kesiliyor. Bizler de bunun önüne geçmek için farklı bir yöntem deneyelim dedik. Bu amaçla da çanak antenlerin ön yüzeyine vazelin sürdük. Artık çanaklar eskisi gibi kar tutmuyor. Bizler de kesinti olmadan televizyonumuzu izleyebiliyoruz" diye konuştu.