1. YAZARLAR

  2. FATMA YILDIRIM

  3. Çanakkale Centilmenler Savaşı...
FATMA YILDIRIM

FATMA YILDIRIM

Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Centilmenler Savaşı...

A+A-

Çanakkale savaşı tarihin kaydettiği en büyük savaşlardan biridir.

Bir seher vakti topraklarımıza,

İnsanlarımıza, mukaddesatımıza

Saldırıldı...

Çehreleri, dilleri, ırkları ve kültürleri farklı çeşitli ülkelerden şer ittifakları, askerimizin üstüne yürümüş ve Mehmetçiğin üzerine mermiler yağdırmıştır.

Dünya tarihi, metre kareye altı bin merminin düştüğü böyle bir savaşı ne görmüş ne tanımıştır.

Kimi nişanlı, kimi evli, kimi anasının kınalı kuzusuydu...

Bin bir türlü sıkıntılar içerisinde bu vatana namahrem eli değdirmek istemeyen kahraman ecdadımız; Yüce Rabbimizin,

"Size karşı savaş açanlara, Allah yolunda olarak savaşın."(Bakara,2/190) emrine uyarak, korkusuzca mermilerin önüne iman dolu göğsünü siper etmiş ,asla akıbetlerini düşünmeden vatan ve din uğruna şehit olmayı şeref bilmiştir.

Çanakkale destanı rakamların ve makamların değil, sonsuz imanın destanıdır. İçlerindeki sonsuz imân ve vatan sevgisi ile yokluğun varlığa üstün geldiği, toptan bir milletin İstikbâlinin doruklaştığı bir mücadeledir. Bu destanın her satırında insanlık onuru ve gururu vardır.

Çanakkale savaşı aynı zamanda bir nezaket ve centilmenler savaşı olması özelliğini de bünyesinde barındırır;

Savaş sırasında ilan edilen ateşkeste karşılıklı insani yardımlar yapılmış, siperlerde konserve ve tütün değiş tokuşları yapılmıştır.

Ateş hattında acı içinde kıvranan yaralı Ancak askerini kurtarmak için canını hiçe sayan Mehmetçik!

Arıburnu'nda yanlışlıkla atılan bir şarapnel ile Kızılhaç görevlisinin ölmesi üzerine hemen özür dilenmesi...

İsabet alıp batmaya başlayan düşman gemisine daha fazla ateş edilmemesi ...

Türklerin " Zehirli Gaz" kullanımını mertçe ve adilce görmemeleri yüzünden kullanmamaları gibi bir çok örnekler verilebilir.

Tüm dünyaya kahramanlık ve insanlık dersi veren aziz şehitlerimiz bu gibi bir çok yaptıkları centilmen ve nezaketli davranışlarıyla insan olmanın erdemleri bakımından da insanlık tarihine önemli miraslar bıraktılar.

Atatürk, 1934 yılında, Anzak askerleri için;

" Bu memleketin toprakları içinde kanlarını döken kahramanlar, burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar, göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra bizim evlatlarımız olmuşlardır." barışçıl sözleriyle İyi bir lidere sahip olmanın gururunu hepimize yaşatmıştır.

Senenin her günü rahmetle yâd edilmesi gereken Çanakkale şehitlerimizi 18 Mart Çanakkale Zaferi sebebiyle saygı minnet ve dualarımızla anıyoruz...

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum