Çavuşoğlu: 'Terör konusunda çifte standarttan vazgeçin'

Çavuşoğlu: 'Terör konusunda çifte standarttan vazgeçin'

Çavuşoğlu terör konusunda çifte standarttan şikayet etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'daki terör saldırısının ardından taziyeler geldiğini belirterek, "Paris'te olduğunda herkes Paris'e koşuyor. 'Sana terör saldırısı olduğu zaman tamam üzülüyoruz ama bana olduğu zaman herkes koşmalı, herkes sahip çıkmalı.' Bu anlayış bir kere teröre hizmet ediyor" dedi.

Çavuşoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nde (MÜSİAD) düzenlenen "Dış Politikada Neler Oluyor?" programında, Ankara'daki saldırıda terörün çirkin yüzünü bir kere daha gösterdiğini, bunun terörle mücadelede ne karar haklı olunduğunu ve kararlılığı bir kere daha ortaya çıkardığını söyledi.

Terör örgütleri arasında ayrım yapmadan her türlüsüyle mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Bizim için DAEŞ neyse El-Nusra'da odur. PKK neyse YPG'de odur, DHKP/C'de odur. Çünkü iç içe girmişler. Suriye'de, Türkiye'de ve Kuzey Irak'ta hain emellerine ulaşmak için birlikte hareket ediyorlar. Terör bizi sindiremez. Kararlılıkla Türkiye'den terörü temizlemek için mücadelemizi tüm şehirlerde sürdüreceğiz" diye konuştu.

Çavuşoğlu, dünyanın da terör konusunda samimi davranmasını beklediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Ankara'da terör oldu. Taziyeler, üzüntüler geliyor ama Paris'te olduğunda herkes Paris'e koşuyor. İstanbul'da terör saldırısı oldu ve Alman vatandaşları hayatını kaybetti. Bu saldırı başka bir yerde olsaydı yine oraya koşulurdu. 'Sana terör saldırısı olduğu zaman tamam üzülüyoruz ama bana olduğu zaman herkes koşmalı, herkes sahip çıkmalı.' Bu anlayış bir kere teröre hizmet ediyor. Nerede olursa olsun, kimi hedef alırsa alsın, kaynağı ne olursa olsun terörün her türlüsüne ve nerede yapılırsa o ülkeye yönelik dayanışmada da aynı samimiyeti göstermemiz lazım. Teröre karşı çıkma ve dayanışma konusunda. Paris'e saldırdı, 'Bunlar cihadist hemen islamofobik duygularla hareket etme ama Ankara'ya saldıranlar marksist, leninist ideolojiye sahip dolayısıyla fazla zararlı değil, ona göre davranalım'. Bu anlayış olmaz. Suriye'deki anlayış da bu. Suriye'de de terör örgütlerine bu açıdan bakılıyor. Terör konusunda çifte standarttan vazgeçin. Terörün iyisi, kötüsü olamaz. Terörün seküleri, laiği veya radikali olmaz. Terörün bölgesi olmaz. Terörün kimi hedef aldığına bakılmaz. Son günlerde bazı dostlarımız da özellikle YPG konusunda gerçekleri görmeye başladılar. Bize farklı söylüyorlar, başka yerde farklı söylüyorlar. Türkiye'nin başından sonra Suriye ve terör konusunda tutumu aynıdır. Ortaya koyduğumuz görüşlerimizin hiçbirisinde sapma olmadı. 5 sene önce ne öngördüysek o ortaya çıktı."

MÜNİH TOPLANTISI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, tek kaygının Suriye'de huzur, barış ve o ülkenin geleceği olduğunu belirtti.

IŞİD İle aktif mücadeleye katıldıklarını ifade eden Çavuşoğlu, buna destek vermek isteyen ülkelere de, uçaklar için üstlerin açıldığını söyledi.

Fransızlara, Almanlara ve İngilizlere olduğu gibi Suudi Arabistan'dan gelen uçaklara da üstlerin açıldığını dile getiren Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'dan gelen uçaklardan rahatsızlık duyanların, "Türkiye'nin bu ülkeyle gizli ajandası mı var" dediğini ancak böyle bir şeyin olmadığını aktardı.

Suriye'de gerçek çözümün siyasi çözüm olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Bir hafta önce Münih'te toplandık. Bir deklarasyon, yol haritası yayınladık. Önce çatışmalar duracak. İnsani yardımlar gidecek ki kuşatma altında açlıktan ölen insanlar var. Esad rejimi kuşatma içine alıyor, insanları açlığa terk ediyor ve ölmesine sebep oluyor. Bilerek yapıyor bunu. Tıpkı 1932-1933'te Ukrayna'da Sovyet güçlerinin, Stalin'in yaptığı gibi. Rusya ve rejim Münih'ten sonra yine saldırılarını, artırarak devam ettirdi. Şunu düşünüyorlar. 'Burada arazideki güç müzakerelere etki yapacak. Arazide muhalefeti ne kadar yok edersek Esad ile DAEŞ'i baş başa bırakırız, sonra da ülkelere hangisini seçeceksiniz'. Bunu oluşturmaya çalışıyorlar. Biz uluslararası camiayla ateşkesin sağlanması ve siyasi müzakerelerin başlaması için yoğun çaba sarf ediyoruz" diye konuştu.