1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Cerattepe’nin ağaçları zarar görmeyecek'
'Cerattepe’nin ağaçları zarar görmeyecek'

'Cerattepe’nin ağaçları zarar görmeyecek'

Başbakan Davutoğlu Konya'da toplu tesis açma töreninde açıklama yaptı.

A+A-

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle;

Ben bütün Konya ile gurur duyuyorum.  Bir siyasetçi için en büyük güç Konya gibi bir şehre hakim kalmaktır.1 Kasım günü sizler o zafer akşamı Mevlana Meydanı'nda toplandığınızda sizlere ve bütün dünyaya Mavlana'ya atfen demiştim ki; Biz bu topraklara ancak sevgi tohumları ekmek için geldik.

Bir siyasetçi için en büyük güç Konya gibi bir şehri arkasına almaktır."Aziz milletimiz yaşanan 3 aylık kritik dönemin ardından yüzde 49,5 oyla "yürüyün" dedi.

Biz tarihi bir yürüyüşe çıkmışken, fitne odakları 20 Temmuz'da Türkiye'yi bir terör sarmalına sokmaya çalıştılar. 1 Kasım seçimlerinden sonra Türkiye'nin her yerinde huzur ve demokrasiyi iyileştirmek için bu politikaları devam ettirdik.

Aziz Konyalılar bu şehitler ölmez vatan bölünmez nidalarını Mardin'de de kardeşlerimiz dillendirdi.İki hafta önce Mardin'i ziyaret ettim. Hem teşekkür etmek için hemde milli birlik ve beraberlik sürecende neler yapacağımızı anlatmak için.

Tam 1 milyar 172 milyon liralık tesislerin açılışını yapacağız ve temellerini atacağız.

 - Hangi zalim odaklar ne planlar yaparsa yapsın, Türkiye birdir, bir olacaktır, diridir, diri olacaktır ve her zaman başı dik olacaktır.

Ak gençlik Türkiye'nin birliğinin beraberliğin teminatıdır.Bu ulu davada şehit düşen şehitlerime bir kere daha rahmet diliyoruz.Yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

3.5 MİLYAR FİDAN DİKİLDİ

Ak partinin çevrecilik anlayışına diğerlerinin hayali bile alamaz. iktidarımız dönemimizde 3.5 milyar fidan diktik.İnşallah bunu 7-8 milyarlara çıkaralım istiyoruz.

Biz tabiatı korumayı görev biliyoruz. Aziz Konyalılar doğayı korumaya sahiplenmeye hazırmıyız.Dağlaramıza ovalarımıza, ormanlarımıza bu anlayışla sahip çıktık, etmeye de devam edeceğiz.

Tabiatla en barışık siyasi kadro biziz. Buna muhalefetin hayali dahi yetişemez. 13 yılda 3,5 milyar ağaç fidanı diktik. Dünyadaki her insan için Türkiye'de bir fidan dikmek. Orman varlığı azalırken, orman varlığını artıran nadir ülkelerden biriyiz. 

Türkiye'nin kalkınması temel hedeflerimizden. Yeni yollar, barajlar inşa edeceğiz.

ARTVİN CERATTEPE'DEKİ MADEN PROJESİ

Cerattepe'yle ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. STK'lardan, yöneticilerden bilgi aldık. Dağların, tepelerin korunması bizim için asli görevdir. Yeraltı kaynaklarının değerlendirilmesi de asli görevimizdir. Bu ülkenin havasını, suyunu, toprağını, taşını hep beraber koruyacağız. Doğal kaynakların ekonomiye katkı için sunacağız.

Gerekli tedbirler aldığımız bir projedir. Yerin üstündeki güzelliğimizi de yeraltındaki zenginliğimizi de kazanmaya hazırız. Bu maden çevreye zarar vermemesi için taşınarak işlenecek. Ağaç kaybına izin ve mahal verilmeyecek. O ağaçların zarar görmemesine özen gösterilelecek. Şavşat'ın, Artvin'in, Cerattepe'nin güzelliklerini korumak görevimizdir. Yanlış bir uygulama olursa gereğini yaparız.

Sunulacak her türlü iyi niyetli görüşmeye de açığız. Enerji Bakanımız, Çevre Bakanımız, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız kendileri ile kaldı. Her konuyu şeffaf şekilde ele aldık. Onlara hükümetimiz adına bazı teminatlar verdim.

Cerattepe'deki maden işletmesi mahkeme kararı sonuçlanana kadar çalışmalarını durduracak. Aynı şekilde izinsiz gösterilerden kaçınılarak bazı istismarların önüne geçilecek. Bu konunun istismar edilmesine izin vermeyeceğiz.

Maden galerisi kapalı olacak. Galeriden çıkacak maden taşınarak işletilecek. Maden teleferikle taşınacak ve kesilen ağaçlar minimum düzeyde tutulacak ve telafisi yapılacak.

Aldığımız tedbirlere rağmen, birileri karşı çıkarsa onu da hoş karşılamaız mümkün değildir. Bir takım yanlış uygulamalar olursa, kamu düzeni kesinlikle muhafaza edilecektir.

 

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.