1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ceyhun: Avrupa Erdoğan’a karşı aşağılık bir algı operasyonu yürütüyor!
Ceyhun: Avrupa Erdoğan’a karşı aşağılık bir algı operasyonu yürütüyor!

Ceyhun: Avrupa Erdoğan’a karşı aşağılık bir algı operasyonu yürütüyor!

Avrupa Parlamentosu 4. ve 5. Dönem Milletvekili Ozan Ceyhun, Hollanda ve Belçika’da Alman komedyen John Böhmermann’a sahip çıkılıp Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret edilmesi ile ilgili olarak AVAZTÜRK Haber Müdürü Arzu Erdoğral’a konuştu.

A+A-

Hollanda Parlamentosu, "dost ülkelerin liderlerine hakareti suç sayan" yasanın iptali için harekete geçti. Buna gerekçe olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman komedyen John Böhmermann hakkında şikayetçi olması gösterildi. VVD Milletvekili Joost Taverne'in önerisine meclisin büyük çoğunluğu destek verirken "Yurtdışındaki liderler, uzun kollarıyla bizim mahkemelerimizi kullanarak, temel Batı değerlerimizi baltalayamazlar"dedi. Erdoğan’a hakaret eden komedyene bir destek de Belçika'da çoğunluğa sahip olan Yeni Flaman İttifakı’ndan geldi. N - VA lideri Bart de Wever de "Bir despot yüzünden değerlerimizi inkar edemeyiz" diyerek Almanya'da Erdoğan için bir komedyene dava açılması "çok acı bir olay” ifadelerini kullandı. Almanlara da seslenen Wever, Böhmermann'ın yazısını sosyal medyada paylaşma çağrısı yaptı ve her Alman'ın kendisini ihbar etmesini istedi.

Konuyla ilgili olarak AVAZTÜRK’e konuşan Avrupa Parlamentosu 4. ve 5. Dönem Milletvekili Ozan Ceyhun “Avrupa’nın faşistleri demokratik bir ülkenin seçimle gelmiş liderine karşı bir kampanya yapıyor” derken “Bizim kimsenin akıl vermesine ve nasihatlerine ihtiyacımız yok. Yapılan alçakça ve aşağılık hakaretler ortada ve onurlu bir Devlet adamı buna tepki verir, onursuz devlet adamları da vermez. Bu onların kendi dertleri!” ifadelerini kullandı.

 

AVRUPA ERDOĞAN’A KARŞI AŞAĞILIK BİR ALGI OPERASYONU YÜRÜTÜYOR

 

-Hollanda yabancı liderlere hakareti suç olmaktan çıkarmaya hazırlanıyor. Buna gerekçe olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alman komedyen Böhmermann hakkında şikayetçi olması gösteriliyor. Aynı zamanda Belçika’da Yeni Flaman İttifakı tarafından da bu komedyene sahip çıkılırken Sayın Erdoğan’a da ağır hakaretlerde bulunuldu. Bu konu ile ilgili olarak neler söylersiniz?

İlk önce şunu söylemek lazım; Belçika’nın Flaman’ları faşistlerdir. Avrupa’nın faşistleri demokratik bir ülkenin seçimle gelmiş liderine karşı bir kampanya yapıyor. Hollanda ve Belçika da özellikle bu kampanyanın arkasında. Faşist olan ırkçı ve aşırı sağ partiler var. Bu ırkçı ve sağ partilere ne yazık ki Hollanda özelinde, (Almanya’da da bu mevcut) ben solcuyum diyen bir takım kesimlerden de destek geliyor.  Bu da Avrupa’nın içine düştüğü acziyeti gösterir. Yani demokrasinin beşiği olduğu iddiasında olan Avrupa şu anda halkın oyları ile iktidara gelen ve gerçekten hiçbir kimsenin başaramadığı kadar, defalarca girdiği her seçimi kazanan ve milletinin tamamen arkasında olduğu bir Cumhurbaşkanına karşı çok çirkin ve hakikaten aşağılık bir algı operasyonu yürütüyor. Bunu meclislerine taşımaları, medya organları üzerinden kamuoyu nezdinde sürekli sergilemeleri aslında bana çok açık ve net söylüyorum Avrupa’nın tarihindeki örneğin İspanya’da Almanya’da olmuş olan bir takım uluslara, milletlere ve ırklara yönelik yapılan ırkçılıkları hatırlatıyor. Avrupa aslında iyi düşünmesi gereken bir dönüm noktasında. Cumhurbaşkanımıza Almanya’da yapılan hakaretler özünde  Nazilerin milyonlarca Yahudiyi katletmeden önce de yaptığı aynı mizah ve aynı sözlerdi. Ve şimdi bunun tüm AB genelinde sahiplenilmesi ve hatta özellikle de Avrupa’nın faşistleri ile solcuyuz diyenlerinin bile işbirliği yapıyor olması, AB’nin geleceği ve demokrasisi adına çok düşündürücü bir durum. Bizim Cumhurbaşkanımızdan dolayı dert edecek bir durumumuz yok ama bundan dolayı Avrupa’nın dert edecek bir durumu var.

 

SÖMÜRGECİLİĞE KARŞI DİK DURAN BİR LİDERE TAHAMMÜL EDEMİYORLAR

 

-Hollanda’nın bir yasanın iptaline, Belçika’nın ise böyle bir açıklama yapıyor olmasına kadar gitmesinin ardında yatan Erdoğan nefretinin altında ne var sizce?

Bu yapılanlar Almanya’dan öğrenildi. Bildiğiniz üzere Merkel eğer son dakikada onay vermeseydi davaya önümüzdeki hafta Alman Sosyal Demokratları, ki Merkel’ın hükümet ortakları bu yasayı değiştireceklerdi. Aynı Hollanda’dan istediği gibi! Merkel onay verdi şimdi isteseler de bir faydası yok çünkü Cumhurbaşkanımızın davası başlamış durumda. Vurgulamaya çalıştığım gibi sadece oralarda değil Almanya’da da aynı talep var. Bunun açık ve bir tek sebebi bulunuyor;  Geçmişte Türkleri kendilerine uşak olarak görmeye alışmış olanlar, Türkleri dik duran, onurlu ve hiçbir şekilde ilkelerinden, hedeflerinden ödün vermeyen bir ulus olarak görmeyi bir ara eski Türkiye’de unutmuşlardı. Eski Türkiye’nin politikacıları bunların önünde el pençe duruyorlardı ve ne dediyse yapıyorlardı. Günümüz Türkiye’siyse kendi doğrularını ve kendi hedeflerini takip ediyor. Bu durumda Avrupa’nın sömürgecilerini rahatsız ediyor. Sömürgeciliğe karşı dik duran ve bu konuda Avrupa’yı teşhir eden bir lidere karşı da tahammülleri yok.

 

SÖMÜRGECİLERE MEYDANIN BOŞ OLMADIĞINI GÖSTERMELİYİZ

 

-Bu durumda Merkel’e yönelik baskılar daha da artar mı?

Elbette… Merkel’e zaten bu kararı vermesin diye çok baskı yapıyorlardı. Buna rağmen kararını verdi. Şimdi de bu kararı verdiği için çok saldırıya uğruyor. Erdoğan’ın yanında olan herkese karşı topyekün bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bunu şahsen en iyi bilenlerden biriyim. Gelecek hafta Alman birinci televizyonundan (Çarşamba günü saat 23:00’de) çok iddialı bir tartışma programına davet edildim. Orada da ben tek olacağız. Şimdiden başıma neler gelebileceğini biliyorum ama didişeceğiz bunlarla. Sömürgecilere meydanın boş olmadığını göstermemiz lazım.

 

KİMSENİN NASİHATLERİNE İHTİYACIMIZ YOK

 

-AP’nin Türkiye raporu bir felaketti… Bu bağlamda Türkiye Cumhurbaşkanı’na yönelik bir hakaret olduğu zaman kendileri açısından bu konuya baktıklarında bunlar hep özgürlük oluyor.  Bununla ilgili olarak söyleyeceğiniz ne olur?

Açık ve net bir çifte standart. Örneğin Sayın Cumhurbaşkanımıza yapılan hakaretler Almanya Cumhurbaşkanına, Hollanda Başbakanı’na ya da Belçika’da o çok bilmiş Flaman’lara yapılsaydı? Tabi ki çok büyük bir tepki verirlerdi. Bizim kimsenin akıl vermesine ve nasihatlerine ihtiyacımız yok. Yapılan alçakça ve aşağılık hakaretler ortada ve onurlu bir Devlet adamı buna tepki verir, onursuz devlet adamları da vermez. Bu onların kendi dertleri!

AP’nin raporuna gelince bu konuyu ciddiye almamıza bile gerek yok. Yani AP gerçekten Türkiye açısından muhatap bile alınmayacak bir kurum olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

 

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.