1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. CHP'li Mansur Yavaş yönetiminin 'resmi yazı' talimatıyla "ihaleye fesat" dedirten bir SKANDALA imza attığı ortayaçıktı
CHP'li Mansur Yavaş yönetiminin 'resmi yazı' talimatıyla "ihaleye fesat" dedirten bir SKANDALA imza attığı ortayaçıktı

CHP'li Mansur Yavaş yönetiminin 'resmi yazı' talimatıyla "ihaleye fesat" dedirten bir SKANDALA imza attığı ortayaçıktı

Göreve geldiğinden bu yana dürüstlük ve şeffaflık edebiyatı yapan Ankara Büyükşehir’in CHP’li Başkanı Mansur Yavaş yönetiminin, ihaleye fesat sayılacak bir resmi talimatla hizmet alımı için “adres gösterdiği” ortaya çıktı.

A+A-

CHP’li Başkan Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde ihale skandalları bitmek bilmiyor. Yavaş yönetiminin başını ağrıtacak son skandal, Ankara Büyükşehir Belediye şirketlerine 2019 yılında gönderilen bir genelgeyle ortaya çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Halil Özdilek imzasıyla 5 Ağustos 2019 tarih ve 91474689-809-E.64570 sayı numarasıyla gönderilen “Araç Kiralama” konulu genelgede, “tüm belediye şirketlerinin araç kiralama işinin Belko Ltd. Şti. tarafından yapılması” talimatı verildiği görüldü.

ihaleye-fesat-talimat.jpg

Dağıtım yerleri olarak ABB’ye bağlı şirketlerin yer aldığı genelge, Kamu İhale Kanununa tabi olan Belediye şirketlerinin ihale yoluyla alması gereken hizmeti BELKO’dan almaya zorlanması, bunun resmi bir yazıyla genelge olarak şirketlere gönderilmesi, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun Temel İlkeler başlığı altında belirtilen, “…bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur” şeklindeki esaslara aykırı olduğu ortaya çıktı.

İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Halit Özdilek imzasıyla ABB’ye bağlı şirketlere gönderilen genelgenin aynı kanunun “Yasak Fiil veya Davranışlar” başlıklı 17. Maddesine de aykırı olduğu görüldü.

Yasak fiil ve davranışların tanımlandığı Kamu İhale Kanunun 17 maddesinin “a” bendinde, “Hile, vaat, tehdit, nüfuz kullanma, çıkar sağlama, anlaşma, irtikap, rüşvet suretiyle veya başka yollarla ihaleye ilişkin işlemlere fesat karıştırmak veya buna teşebbüs etmek”, “b” bendinde ise; “İsteklileri tereddüde düşürmek, katılımı engellemek, isteklilere anlaşma teklifinde bulunmak veya teşvik etmek, rekabeti veya ihale kararını etkileyecek davranışlarda bulunmak” şeklinde hükümler yer aldığı, söz konusu genelgenin bir yandan ihaleye fesat karıştırma öte yandan da ihale kararını etkileyecek davranışlarda bulunma fiillerini barındırdığı görüldü.

OLMAYAN ARAÇ İHALESİ ŞOK ETTİ

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na aykırı olduğu görülen genelgenin yayınlanmasından hemen sonra genelgede belirtilen ve ihaleye fesat karıştırmak gibi bir çok yasak fiili içeren talimatın BELKO Ltd. Şti’nin 14.10.2019 tarihinde düzenlenen 2019/443674 sayılı araç kiralama ihalesiyle yerine getirilmeye başlandığı ortaya çıktı.

ihaleye-fesat-1.jpg

Söz konusu ihalede, Belko’nun, ADA Kurumsal firmasından 29 milyon 993 bin 760 Lira bedelle araç kiraladığı, bu kiralama sonrasında da söz konusu genelgedeki talimata uyarak diğer Belediye şirketlerinin araç kiralama ihalesini kazandığı belgelerle ortaya çıktı.

ihaleye-fesat-2.jpg

Belko’nun söz konusu ihale süreci tamamlanmadan ANFA tarafından 19.11.2019 tarihinde açılan ihaleyi kazandığı tespit edilirken, 7 milyon 323 bin 720 liralık bu ihale sözleşmesinin de henüz Belko’nun ADA Kurumsal firmasıyla sözleşme bile imzalamadan önce yapılması kafaları karıştırdı. Belko’nun elinde olmayan araçlarla Anfa’nın ihalesini nasıl kazandığı merak edilirken, talimata uyan ihalelerin bundan sonra da sürdüğü görüldü.

Ulaşılan belgelere göre; ANFA’nın ardından sırasıyla BELTAŞ şirketinin 1 milyon 224 bin 642 liralık araç kiralama ihalesini, Metropol İmar şirketinin 375 bin 435 liralık araç kiralama ihalesini ve Halk Ekmek Fabrikası’nın 176 bin 130 liralık araç kiralama ihalesini Belko şirketinin aldığı öğrenildi.

ihaleye-fesat-3.jpg

ihaleye-fesat-4.jpg

ihaleye-fesat-5.jpg

ABB’ye bağlı şirketlere, aynı zamanda tasarruf gerekçe gösterilerek gönderilen ve Kamu İhale Kanuna aykırı bir şekilde araç kiralama hizmetlerinin Belko’dan alınması talimatının aynı zamanda kamu zararına da sebep olduğu görüldü. Belko’nun kiralama yoluyla edindiği araçları, kiralama şirketlerinin devre dışı bırakılması anlamına da gelen genelgeye dayanarak yüzde 20’yi aşkın karlar ekleyerek kiraya vermesiyle oluşan kamu zararının yanında şirketlerin de zarar etmesine sebep olduğu belirlendi.

AVAZTÜRK Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır, konuk olarak katıldığı Beyaz TV'de Latif Şimşek Moderatörlüğünde yayımlanan Dinamit Programında konuyu belgeleriyle gündeme getirde.

İŞTE ÇAKIR'IN KONUYA DAİR AÇIKLAMALARININ BİR BÖLÜMÜ

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.