Çok büyük soygun! 'önüne geçilemiyor'

Çok büyük soygun! 'önüne geçilemiyor'

Şu sıralar Türkiye’de çok sayıdaki akıllı telefon kullanıcıları, haberleri olmadan Joliess diye bir sisteme abone ediliyor.

Aboneden her hafta 14 lira alıyor. Aboneliğin iptali için GSM şirketi arandığında yanıt alınamıyor. Joliess’in çağrı merkezine ise ulaşmak çoğu zaman imkansız.

Gün geçtikçe artan akıllı telefon kullanımı her ne kadar yaşantımızı kolaylaştırsa da beraberinde bir dizi riski getiriyor.

Her şey, akıllı telefondan internette gezinirken farkında olmadan tıklanan bir reklâm ile başlıyor. Yüzlerce kişinin forumlarda ve şikayet sitelerinde yer alan paylaşımlarına göre,  sözü edilen abonelik “Joliess" olarak geçiyor.

Bir tür moda sitesi olarak tasarlanan bu site bir tür haber portalı olarak tasarlanmış. Ancak bu siteye masa üstü bilgisayardan girilmeye çalışıldığında da yeni bir üyelik istiyor. Farkında olunmadan “Joliess abonesi olan kişilere her hafta 14 liralık bir fatura çıkarılıyor.''

Kullanıcı durumun farkında vardıktan sonra doğrudan bağlı olduğu GSM şirketini arıyor ancak buradan aldığı yanıt olumsuz. GSM şirketi personeli sorunun kendileri ile ilgili olmadığını söylüyor.

Bu kez, Joliess’in çağrı merkezinin aranması gerekiyor. Ancak bu merkeze ulaşmak güç olduğu kadar ulaşabilenler de, , Joliess’in İtalyan olduğunu belirtiyor.

Zaman geçtikte her hafta 14 liralık kesinti ise yapılmaya devam ediyor. Bu sayede faturalardan aylık 56 TL haksız kazanç elde ediliyor.Bu tür hileli aboneliklerle dolandırıcılık yapan firmalar tarafından mağdur edilen binlerce vatandaştan adeta şikayet yağıyor. Hiçbir yere üyelik için onay vermediklerini dile getiren vatandaşlar GSM şirketlerinin de bu tür şikayetleri görmezden geldiklerini belirtiyor.

 

Hürriyet