Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyayı başlarına yıkarız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyayı başlarına yıkarız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni Anayasa için hep birlikte" başlıklı toplantıda konuştu.

“Mevcut Anayasa ıslahı mümkün olmayan bir yapıdadır” diyen Erdoğan “Yeni anayasayı konuştuğumuz zaman meydanlar kükrüyor. Mevcut anayasa bu vücuda dar geliyor” dedi.

Erdoğan konuşmasında, “Bizdeki anayasa metinleri dayatmadır, darbe direktifleri olarak hazırlanmıştır. Yeni anayasa ruhu, dili ve yöntemiyle milletimizin tarihini yansıtan bir metin olmalıdır. Bu anayasada millet kendini görmelidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Millet yeni anayasa için hazır ama ben elitim, siyasetçiyim diyenler hazır değil” şeklinde konuştu.

Erdoğan ‘’Yeni Türkiye inşa sürecinde yeni Anayasa ve Başkanlık sistemine ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Yanlışı düzeltmek istiyorum. Başkanlık sistemi Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel meselesi değildir. Bu sistemi Cumhurbaşkanı, Başbakan ve  Belediye Başkanlığı döneminde de konuştum buna yeni başlamadım, biz dersimizi iyi çalışıyoruz’’ dedi.

‘’Başkanlık sisteminin ne olduğu nasıl uygulanması gerektiği meselesi geniş bir tartışma alanıdır. Bu sistemin farklı uygulama alanı var’’. 

MİLLETİMİN BUNA İHTİYACI VAR

Biz bunları toplumuza uygun yeni ve gerçekçi sistemle oluşturacağız .Tüm sistemin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyleyen Erdoğan. ‘Halka hesap veren yöneticilerin egemen olduğu sisteme dayanarak milletimin buna ihtiyacı olduğunu biliyorum’ dedi.

 

Erdoğan'ın "Nasıl sözde 'cemaat' adı altında devlette paralel yapı oluşturmak isteyenlere dünyayı dar ediyorsak, 'özerklik, öz yönetim' adı altında devlet içinde devlet kurmaya çalışanların da dünyayı başlarına yıkarız, bunun böyle bilinmesi lazım" sözleri ise salonda ayakta alkışlandı.