Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan PYD açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan PYD açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi ile ortak basın toplantısı düzenledi.Erdoğan Suriye ve PYD konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan, Yemen'deki gelişmelere değinerek "2216 Sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının tüm taraflarca uygulanması çok önemlidir. BM himayesinde Aralık 2015'te İsviçre'de gerçekleştirilen görüşmeleri bu anlamda değerli bir adım olarak görüyoruz. Bu görüşmelerin devam etmesini temenni ediyoruz. Bölge ülkelerine güvenlik hissi aşılayan Yemenli tüm tarafları tatmin edecek kapsayıcı bir çözüme ihtiyaç var" dedi.

"FARKLI MEZHEPLER BİZLER İÇİN TEHLİKE VE TEHDİT DEĞİL, ZENGİNLİK OLMUŞTUR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışma ziyareti kapsamında Türkiye'ye gelen Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi'yle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Erdoğan, Yemenli mevkidaşı Hadi'yle gerçekleştirdiği görüşmelerde Yemen ve bölgedeki son gelişmeleri ele aldıklarını belirterek "Yemen tıpkı Türkiye gibi farklı mezheplerin farklı yapıların yüzyıllardır bir arada barış içinde yaşadığı bir ülkedir. Farklı mezhepler bizler için tehlike ve tehdit değil tam tersine bir zenginlik olmuştur. Biz Yemen'in bu sıkıntılı süreci atlatacağına, barış, huzur ve istikrarı yeniden yakalayacağına inanıyoruz. Türkiye bu sıkıntılı günlerinde Yemen'in yanındadır, yanında olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı. 

"BM HİMAYESİNDE İSVİÇRE'DE GERÇEKLEŞTİRİLEN GÖRÜŞMELERİ DEĞERLİ BİR ADIM OLARAK GÖRÜYORUZ"

Yemen'de yaşanan gelişmeler üzerinden BM Güvenlik Konseyi kararının tüm taraflarca uygulanmasının önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Yemen'de meşru devlet otoritesinin yeniden tesisini arzu ediyoruz. Yemen'deki soruna siyasi çözüm bulmaya yönelik çabalar malumunuz devam ediyor. Sorunlara kalıcı çözüm bulunması ancak siyasi diyalog ve meşru devlet makamlarına saygı temelinde bir mutabakatla mümkündür. Bu çerçevede 2216 Sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının tüm taraflarca uygulanması çok önemlidir. BM himayesinde Aralık 2015'te İsviçre'de gerçekleştirilen görüşmeleri bu anlamda değerli bir adım olarak görüyoruz. Bu görüşmelerin devam etmesini temenni ediyoruz. Bölge ülkelerine güvenlik hissi aşılayan Yemenli tüm tarafları tatmin edecek kapsayıcı bir çözüme ihtiyaç var. Bu amaçla biz de gayretlerimizi, çabalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu. 

"BAŞTA SUUDİ ARABİSTAN OLMAK ÜZERE KÖRFEZ ÜLKELERİNE ŞÜKRANLARIMI İLETMEK İSTİYORUM"

Yemen'de yaşanan olayların insani krize neden olduğunu belirten Erdoğan, "Son olaylar ne yazık ki Yemen'de insani krize de sebep oldu. Ülkede insani durumun kötüleşmesinin ardından Yemen'e insani yardım göndermiştik. STK'larımız da buradaki yardım faaliyetleriyle Yemenli ihtiyaç sahiplerinin yaralarına derman olmaya çalışıyor. Ben bu vesileyle tüm uluslararası kuruluşlara yaşanan drama sessiz kalmamaları konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. Yemen'e bundan sonra da her alanda desteğimizin süreceğini ifade ediyorum. Başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleri Katar gibi verdikleri destek sebebiyle onlara da buradan şükranlarımı iletmek istiyorum" açıklamasında bulundu. 

"PYD VE YPG BİRER TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YPG hedeflerinin vurulmasıyla ilgili açıklama yaparak "PYD ve YPG birer terör örgütüdür. Kimse bunu farklı yere çekmeye çalışmasın. 'Suriye'deki Kürtlerin vurulması' diyenler dürüst değil" dedi.