DAEŞ ülkenin başbakanını kaçıracaktı!

DAEŞ ülkenin başbakanını kaçıracaktı!

Malezya, geçen yıl DAEŞ’in Başbakan Necip Rezak’ı ve üst düzey bakanları kaçırma ve saldırı planlarının çökertildiğini açıkladı.

Hükümetin DAEŞ tehlikesine karşı aldığı önlemlere ilişkin bir soruya yanıt olarak bu açıklamayı yapan Ahmed Zahid, ayrıca militanların idari başkent Putrajaya’da saldırı planladığını, hatta bu saldırıda kullanılacak patlayıcıları hazırlayıp test ettiklerini aktardı.

Sputnik Türkiye'nin Haberine göre; Ahmed Zahid, “30 Ocak 2015’te DAEŞ bağlantılı 13 kişinin Başbakan, İçişleri Bakanı ve Savunma Bakanı’nın da bulunduğu üst düzey isimleri kaçırma planları vardı” dedi.

DAEŞ militanlarının Eylül 2014-Mayıs 2015 arasında aralarında başkent Kuala Lumpur, Putrajaya ve Kedah eyaleti olmak üzere dört bölgede saldırılar planladığını anlatan Ahmed Zahid, hedefte ise eğlence merkezleri ve ibadethaneler (bir Şii camisi, Budist tapınağı ve Özgür Masonlar locası) olduğunu vurguladı.

Ahmed Zahid, saldırıların kapsamında ise askeri kamplardan silah çalmak, bomba ve patlayıcı yapmak, saldırıları finanse etmek için nakit para çalmak ve fidye için liderleri kaçırmak olduğunu belirtti.

Diğer taraftan ülkede belli bir DAEŞ yapılanması olmadığının altını çizen Ahmed Zahid, “Buradakiler, Suriye’deki DAEŞ’cilerden etkileniyor ve emir alıyor” ifadesini kullandı.

Yeniakit