Davutoğlu: ‘3 Milyar Avro için mültecileri pazarlık konusu etmeyiz’

Davutoğlu: ‘3 Milyar Avro için mültecileri pazarlık konusu etmeyiz’

Hollanda'da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, mevkidaşı Rutte ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu'nun açıklamaları:

Türkiye Hollanda dostluğu 404 yıllık bir dostluktur. İki ülkenin siyasi, ekonomik ilişkileri mükemmeldir.

Son 4 yıldır Suriye konusu genelde bir Ortadoğu meselesi olarak görüldü. Suriyeli mültecilerde sadece Türkiye'nin sorumluluğunda gibi algılandı. Ancak geçen yazdan itibaren çok ciddi bir farkındalık oluştu. Rejimin barbarca saldırılarından, Rusya'nın barbarca saldırılarından kaçan insanların sığındığı bir ülke Türkiye.

RUSYA HAVADAN, HİZBULLAH İRAN KARADAN VURUYOR

Yeni mülteci akınlarını durdurmak lazım. Son bir haftadır Halep'te tamamıyla sivil yerleşimleri hedef alarak yürütülen insafsızca bir hava bombardımanı var. Rus savaş uçakları, karadan da İran, Hizbullah milisleri Halep'e yönelik bütün insanlığın savaş hukukunu yok sayan bir uygulamada bulunuyorlar. 

AB zirvesinde aldığımız kararlar çerçevesinde sadece mütleci krizi değil, vize konusunu da gündeme getirip geliştirilmesi konuşuldu. Önemli olan konu yeni fasılların açılması. 23 ve 24. fasılların açılması için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yaptığı blokajları kaldırması önem arz ediyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'E SERT TEPKİ: İKİ YÜZLÜLÜKTÜR

Türkiye son dönemde hiçbir ülkenin yapmadığı fedakarlığı yaparak Suriye sınırını açık tutmuştur. Sınırımızı kapatmamız da söz konusu değil. Suriye'deki krizin çözümü için kılını bile kıpırdatmayan bazı çevrelerin, BM de dahil, Rusya'ya yeter artık diyemeyen bazı çevrelerin dönüp Türkiye'ye kapılarını aç demesini de iki yüzlülük olarak görüyorum. Bu konuda kimseden ders ve nasihat alma ihtiyacımız yok. 2 milyon 600 bin Suriyeliyi ağırlarken kimseye sormadık, şu an 60 bin sığınmacıyı alırken de sormadık.

SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEYENLERİN TÜRKİYE'YE LAF ETME HAKKI YOK

Rus bombardımanı sonucu kurulan 9 kamp terk edildi. Yeni bir kamp kuruyoruz. En önemlisi de Türkiye- Halep arasındaki insani koridor da bu barbar saldırılar sonucu kapanmıştır. Yüz binlerce Suriyelinin açlıkla karşı karşıya kalabileceğini belirtmek istiyorum. Nihayetiyle bilinsin ki Türkiye sorumluluğun gereğini yapmaktadır, sorumluluğu yerine getirmeyenlerin de Türkiye'ye hiçbir nasihat söyleme hakkı yoktur.

Bu saldırıların etnik temizlik yaptığnı söylüyorum. Hava bombardımanında öldürülüyorlar. Halep'te ve Suriye'de sadece rejim yanlılarının kalmasına yönelik bir etnik temizlik var. Sorumluluktan kaçanlar rejime yardım oluyor.

3 MİLYAR AVRO İÇİN MÜLTECİLERİ PAZARLIK KONUSU ETMEYİZ

3 milyar avro kesinlikle Türkiye'ye değil Suriyeli mültecilere yapılan bir yardımdır. Sanki Türkiye'ye '3 milyar avro veriyoruz mülteciler Avrupa'dan uzak dursun'. 3 milyar avro ile mülteci konusu pazarlık konusu edecek kadar vicdanımızı kaybetmedik. Bir kuruşu dahil Türkiye menfaatine kullanılmayacaktır.

ABD'NİN PYD'YE DESTEĞİ

Terör insanlık için tehlikedir. Bir o kadar da tehlikeli olan terör örgütleri arasında ayrımcılık yapmaktır. Eğer tüm devletler terör örgütlerine karşı tavır almazsak, bize zarar vermeyen teröristleri masum göstermeye çalışırsak ayrımcılık yapmış oluruz. PKK Türkiye'de 250'yi aşkın güvenlik görevlisinin, 150'ye aşkın sivilin katledilmesine sebep olmuştur. PKK terör örgütü ise, PKK'nın uzantısı olan, eğitimini Kandil'den alan PYD terör örgütü değil mi? Eğer birisi PYD'nin terörist olmadığını söylüyorsa Sincar'dan alınan destekten, Kandil'de alınan eğitimden habersiz demektir. O zaman biz bir samimiyet sorgulaması yaparız. 11 Eylül'de Türkiye ABD'nin yanında yer aldı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin açıklamaları:

Hollanda gerekli yerde destek vermeye hazırdır. İnsan ticaretine karşı mücadelede sonuç elde etme mücadelesinde kararlıyız. Hem Davutoğlu hem kendi adıma, bütün çabalarımız ve enerjilerimiz yapmış olduğumuz çabaların başarılı olması için.

Kıbrıs'taki gelişmelerden ümitliyiz. Dönem başkanı olarak yakından takip ediyoruz.Şu anda Türk tarafı çok somut projeler oluşturmakta. Eğitim iş konusunda.

RUTTE: TÜRKİYE'YE DERS VERMEK YERİNDE OLMAZ

Türkiye Suriyelilere kapısını açmış durumda. Bunu büyük bir saygıyla karşılıyoruz. O nedenle Hollanda'nın Türk sınırlarına yardımcı olma konusundaki, arama kurtarma, temizlik sıhhiye konusunda yardımcı olabileceğimizi söyledik. Bu konuda Türkiye'yi yalnız bırakamayız. Türkiye'ye burada ders vermek yerinde olmaz.

3 milyar konusunun ağır yürüdüğünde hemfikirim. Eşit dağıtma sistemini yerine getiremiyoruz.

Rutte'ye soru: AB dönem başkanı olarak Rusya'nın bombardımanlarına karşı net bir tavır almayı düşünüyor musunuz?

Biz Rusya'nın Kırım'daki rolü ve aksiyonlarında ambargolar gerçekleştirdik. Halen yaptırımlar geçerli. Ama Rusya'nın Suriye'deki hareketleri konusunda müzakere halindeyiz. Önemli olan koalisyon halinde DAEŞ'e karşı mücadelenin yapılmasını istiyoruz.