Davutoğlu bütçe görüşmelerinde kritik açıklamalarda bulundu

Davutoğlu bütçe görüşmelerinde kritik açıklamalarda bulundu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM'deki bütçe görüşmelerinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde; 

Ankara saldırısında Meclis'in çalışmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Meclis'i çalıştırarak burada bir destan yazdınız.

Ne olursa olsun bu Meclis her zaman çalışacak. Kimse bu kapıya kilit vuramayacak hangi terör saldırısı olursa olsun. Bu Meclis bu milletin kaderini belirleyen yegane merci olmaya devam edecektir.

Çok zor ve aynı zaman kıymetli bir coğrafyadayız. Etrafımızda hangi jeopolitik deprem yaşanırsa yaşansın, bu coğrafyada özne olmaya devam edeceğiz. 

KILIÇDAROĞLU'NA ELEŞTİRİ

Sayın Kılıçdaroğlu kendisine yakıştıramadığım şekilde hitap ederken 'bunlar' diye hitap etti. Bunlar dediği Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti.  

'EFSANEVİ BİR LİDERDEN BAŞKANLIĞI DEVRALDIM'

Genelbaşkanlarınız 'AK Parti'nin lideri kim?' diye sordu haddi olmamasına rağmen. Ben burda olmama rağmen. Evet meydan burada söylüyorum, AK Parti siyasetinin efsanevi kurucu lideri Recep Tayyip Erdoğan'dır. Ben efsanevi bir liderden başkanlığı devraldım.

'2014'TE MEYDANA ÇIKMAYA KORKTUNUZ'

Cumhurbaşkanımız yüzde 52 oyla seçildi, bunu kimse örtbas edemez. Çatı aday oluşturdunuz 2014'te. Kendiniz meydana çıkmaya korktunuz. Bir işe de yaramadı. Bırakın şimdi gelecek seçimlere hazırlanın çalışın ve kazanın seçimleri siz oturun o koltukta. 

'VAATLERİMİZİN YÜZDE 82'SİNİ YERİNE GETİRDİK'

Vaadlerimizin yüzde 82'sini yerine getirdik, asgari ücreti bin 300 liraya çıkardık. Emekliye zam yaptık. 14 yıl içerisinde verdiğimiz tüm sözleri yerine getirdik. Bütçede en büyük payı eğitime ayırıyoruz. 

'BUNLARI CEZALANDIRMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR'

Cari açığı kapatabiliriz ama demokrasi açığını kapatamayız. Bizim iktidarımızda demokrasi açık vermedi, vermeyecek. Bu ülkeye meydan okuyanları cezalandırmak boynumuzun borcudur. Hem Meclis'te olacaksınız hem de terör baronlarının sözcülüğünü yapacaksınız, bu olmaz. 

'GELİN DARBE HUKUKUNU TAMAMEN SİLELİM'

Yeni Anayasa konusunda çağrıda bulunuyorum; gelin darbe hukukunu bu ülkeden tamamen birlikte silelim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık bir ulus devletinin çok ötesindedir.