Davutoğlu: 'Rusya sürekli sivilleri vuruyor'

Davutoğlu: 'Rusya sürekli sivilleri vuruyor'

Başbakan Davutoğu, Londra'da Suriye destek konferansında yaptığı konuşmada 'Bizim için DAİŞ ve Esed rejimi arasında bir fark yoktur' dedi.

Başbakan Davutoğu, Londra'da Suriye destek konferansında konuşma yaptı.

Dün hastanede yüzü yanan Suriyeli çocukları ziyaret ettim. Bizim için DAİŞ ve Esed rejimi arasında bir fark yoktur. 

Halep Rus hava kuvvetleri tarafından bombalanıyor. Şu an 10 binden fazla Suriyeli vatandaş Türkiye sınırında. Rusya bombalamaya devam ediyor. 

Rusya sürekli sivilleri vuruyor. Böyle devam ettiği sürece bu konuşmaları yapmaya ne gerek var? 

Biz böyle lüks ortamlarda toplantılar gerçekleştirirken Suriyeli kardeşlerimiz açlıkla baş başa bırakılıyor. Bunun da müsebbibi Rusya ve Esed rejimidir. 

BM özel temsilcisiyle görüştüğüm zaman bunları söyledim. Madaya'da işgal ortadan kalkmadı. Madaya'da halkı açlıkla baş başa bıraktılar. 

Ne olursa olsun Türkiye Suriye'ye yardım edecektir. Önümüzdeki günlerde dünyanın da insanlığa karşı işlenen suçların karşısında olması gerekir. 

- Türkiye'de işsizlik yüzde 10. 2.5 milyon Suriyeli'ye iş imkanı açılabilir mi? 

Biz Suriyelilere iş imkanı açacağız. Bu bizim insani görevimiz. Bunlar burada savaş yüzünden kalıyorlar. Biz doğru tarafı seçtik. Yarın öbür gün tarih hepimizi yargılayacak.

- Yeni gelecek 10 bin mülteci hakkında neler söyleyeceksiniz?

Rusya'nın saldırıları sonucunda Yamada kampından 10 bin kişi geldi. İdlib'te de öyle. Şu an Halep'e de büyük bir saldırı var. 

Rejim karşıtı muhaliflerin güvenli bir şekilde yaşadığı şehirdi. Burası can damarıydı. Her türlü insani yardım yapılan yerdi. Bir koridordu. 

Şu an 30 bin kişi Türkiye'ye yürüyor. Ankara'da yaralananları ziyaret ettim. Hepsi sivil kadın ve çocuk. 

Biz kapalı kapılar ardında tüm liderler Türkiye'ye hak veriyor. Sadece Suriye meselesinde değil diğer tüm konularda.

- Lübnan'da 2 yıldır cumhurbaşkanı yok. 

Lübnan Ortadoğu'nun aynasıdır. Lübnan halkına ve liderlerine yardıma hazırız. 2008'de yaşanan krizde Türkiye çok aktifti. O zamanlar Başbakan başdanışmanı olarak.