Davutoğlu: 'Savunma sanayiide yeni bir yapılanmaya gideceğiz'

Davutoğlu: 'Savunma sanayiide yeni bir yapılanmaya gideceğiz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu Savunma Sanayii toplantısında konuştu ve piyade tüfeğiyle ilgili müjde verdi.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Bugünkü yapılan toplantıda birçok şeyi gözden geçirdik, yeni kararlar aldık. Kademeli toplantılar gerçekleştireceğiz. Ağustos-Eylül gibi Savunma Sanayi Şurası toplamayı düşünüyoruz.

"5,9 MİLYAR DOLARLIK PROJEYE ONAY VERDİK"

Önümüzdeki 10 yıllar içerisinde milletimizin huzur ve bekası için gereki adımlar atılacak. Savunma sanayiide yeni bir yapılanmaya gideceğiz. Yerli üretime ağırlık vereceğiz. Uzun vadede yerli savunma sanayini ele alacağız. Bugün 5,9 milyar dolarlık projeye onay verdik. Bunun 4,5 milyar doları yerli üretim için harcanacak.

YERLİ AKILLI MÜHİMMAT ÜRETİMİ

İki ay içerisinde savunma sanayi ihracatımız yüzde 35 arttı. Milli piyade tüfeğimizi üretmeyi hedeflemiştik. Bugün de seri üretime geçmek üzere bana takdim edildi. Bu konuda emek veren bütün mühendislerimize teşekkür ediyorum. Çok önce gerçekleşmesi gereken bir hedefti. Yine kararlı bir şekilde bunu takip ettik. Ayrıca özellikle terörle mücadele kapsamında ihtiyaç olarak ortaya çıkan akıllı mühimmat üretiminde çok önemli mesafeler alındı.

"SİLAHLI İHA YAPIMI KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR AŞAMAYA GELİNDİ"

Müşterek savaş uçağıyla ilgili gelişmeleri gözden geçirdik. Hava savunma sistemini milli proje olarak geliştirmeye karar vermiştik. Bu proje aksamadan herhangi bir kesintiye uğramadan devam edecektir. Bizim için hayati bir proje olarak yer alacak. Atak helikopterinin tamamen millileşmesi için önemli adım attık. Silahlı İHA yapımı konusunda da önemli bir aşamaya gelindi.

"KARARLILIĞIMIZ MUTLAK SURETLE DEVAM EDECEK"

Dışardan gelebilecek bir tehditle ilgili olarak alınması gereken tedbirler var. Gerekli adımlar atıldı. Sınır içi terörle mücadele konusunda gerekli ihtiyaçlar gözden geçirildi. Savunma sanayinin millileşmesi ve tümüyle mümkün olduğunca yerlileşmesi için gerekli adımlar atıldı. Bu kararlılığımız mutlak suretle devam edecek.