Davutoğlu:' Siyasi partilere anayasa için çağrıda bulunuyorum'

Davutoğlu:' Siyasi partilere anayasa için çağrıda bulunuyorum'

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Vilayetler Evi'nde, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında konuştu

İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

Son 13 yılda istikrarlı yaşıyor olma dolayısıyla AR-GE çalışmalarında da büyük bir ivme kazandık. Bu çalışmalarımızda tarihten de esinlendik. İstnabul fethedilmeden önce çok geri kalmışken Fatih Sultan Mehmet'in istabulu cazibe haline getirmesi tarihimizden de çarpıcı bir örnektir.

Son dönemlerde çevre ülkelerde yaşanan gelişmeler, siyasi krizler Türkiye'yi bir cazibe merkezi haline getirmiştir.

Bugün demokrasimiz bizim en büyük gücümüzdür. İstikrar tek başına önem arzetmez İstikrar, demokrasi ile beraber yürütülmelidir.

12 EYLÜL'DE ÖĞRENCİ 28 ŞUBAT'TA ÖĞRETMENDİK

12 Eylül döneminde bizler öğrenci, 28 Şubat döneminde öğretim görevlisiydi. Şimdi biz düşünce özgürlüğünü yok eden bu gelişmelerden sonra bilimsel hayatı geliştirecek adımlar atmakla yükümlüyüz. Hükümeti kurar kurmaz siyasi parti liderlerini siyaret ederek sivil anayasanın yapılması için görüşmeler gerçekleştirdik.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI VE CHP'NİN TAVRI

Ak parti olarak bütün ekibimizle anayasa masasında her zaman olacağız. Bir masa etrafında beraber bu anayası millete kazandırmak sosyal devlet sorumluluğumuz.Dün anamuhalefet parti temsilcileri belli konuların kesinlikle masada olmayacağını belirterek komisyon çalışmalarına katılmayacaklarını söylediler.Ak parti olarak komisyonda oacağız.Tüm siyasi partilerin komisyon çalışmalarının devam etmesi için çağrıda bulunuyorum. Türkiye için ön koşulsuz her konuyu tartışabilmeliyiz.

TEKNOLOJİ VE BİLİM ALANINDA REFORM

Sanayide 4. devrim yazılım, robot, teknolojileri ve bilgi paradigmasını değiştiği bir dönem olacak.Hükümet olarak ar-ge çalışmaları ve 25. sektörel değişim programı için paket hazırladık.Reform paketiyle tasarım merkezlerini de Ar-Ge merkezleri gibi destekleyeceğiz.