Davutoğlu: YPG, Fırat'ın batısına geçemeyecek

Davutoğlu: YPG, Fırat'ın batısına geçemeyecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ukrayna seyahaetinde uçak konuştu: Azez'in düşmesine izin vermeyiz.

Salih Müslim'in "geri adım atılmayacak" açıklamasına cevap veren Başbakan Davutoğlu "geri adım atılmayacak denmesinin anlamı yok. YPG Azez'den uzaklaştırıldı. Azez'in düşmesine izin vermeyecegiz" dedi.

YPG'nin Firat'ın batısı Afrin'in doğusuna geçmeyeceğini söyleyen Davutoğlu, Türkiye'nin kendi güvenliğini korumak icin her türlü tedbiri alacağını vurguladı.

YPG'NİN MİNİĞ HAVAALANINA GİRMESİ

YPG'nın Miniğ Havalanı'na girmesini değerlendiren Başbakan Davutoğlu "çekilmezlerse o havaalanı kullanılmaz hale gelecek" diye uyardı.

Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satır araları:

KARA OPERASYONU İDDİALARI

Suriye'ye kara operasyonu iddiaları ve Rusya'nın "3. Dünya Savaşı çıkar" açıklamalarına değinen Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Savaşa giriyoruz girdik gibi spekülasyonları kesinlikle gündemde tutmamak lazım. Rusya tarafindan bilinçli bir algı operasyonu yapılıyor, dünya savaşı cikabilir diye. Rusya bunu gündemde tutarak dünyayı tedirgin etmeye çalışıyor. Kendi politikalarini dikte etmeye çalışıyor. Bizim böyle bir algı operasyonuna gelmememiz lazım. Kimsenin savaş çığlığı lobisi oluşturması doğru değil. Türkiye gerekli gördüğü tedbirleri alır, ancak pozitif siyasi atmosferin etkilenmemesine özen gösterir."

Davutoğlu "5 sene sonunda artık Suriye'de bu ortamın sona ermesi icin kara operasyonu zorunlu mu" sorusuna "Rusya'nin havadan yaptığı saldırılar durmali, alanda rejim ve DEAŞ dışında Suriye halkının temsilcisi olan gruplar desteklenmeli ve barış sureci desteklenmeli" yanıtını verdi.

''BOMBARDIMAN DURSUN'' ÇAĞRILARINA CEVAP

Davutoğlu "Türkiye'nin YPG'ye yönelik bombardımanı dursun" çağrılarına da cevap verdi. YPG'ye yönelik bu çağrıların bir anlamı olduğunun altını çizen Davutoğlu "YPG Rusya'nın Suriye'deki enstrümanı. Bunu uluslararası kamuoyu dogru okumalı. Eger doğru okunmazsa ilerde daha büyük sıkıntılar doğurur" diye konuştu.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİ

Davutoğlu YPG'nin Cenevre görüşmelerine katılması tartışmalarıyla ilgili "YPG masaya rejim safinda gelebilir ama muhalefet safinda değil" dedi.

KILIÇDAROĞLUNA YANIT

"CHP HDP'leşiyor" tespitini yapan Başbakan Davutoğlu o anlamda Kiliçdaroğlu'na safını belirlesin dediğini belirtti.

CHP'li Selin Sayek Böke'ye de destek veren Başbakan "Türkiye'de müslüman, hristiyan, türk, kürt kim olursa olsun tum vatandaslar eşittir. Selin hanımın açıklamaları dogru, desteklenlemeli" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI-GÜL GÖRÜŞMESİ

Davutoğlu Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesiyle de ilgili de yorum yaptı. Gül'ün Cumhurbaşkanı ve AK Partililerle görüşmesinin doğal olduğunu söyleyen Davutoğlu "Arınç ve diğer arkadaşların açıklamalarının parti içinde konuşulması gerektiği görüşündeyim. Hiç bir zaman AK Parti üzerinden spekülasyon yapilmasina izin vermem. Herkesi dinler konuşurum. Hiçbir arkadaşımız partinin bütünlüğünü bozacak tavra girmez" dedi.