Davutoğlu'ndan Musul resti!

Davutoğlu'ndan Musul resti!

Başbakan Davutoğlu, Türk askerinin Musul'daki varlığına ilişkin olarak "Desteğimiz, Musul kurtarılıncaya kadar devam edecek" dedi.

‘Yeni Turkiye Yolunda’ programında, Türkiye'nin Musul'daki askeri varlığına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Musul kurtarılıncaya kadar desteğimiz devam edecek” mesajı verdi.

"DESTEĞİMİZ, MUSUL KURTARILINCAYA KADAR DEVAM EDECEK"

Türk askerinin Musul’daki varlığına ilişkin konuşan Davutoğlu, DAEŞ’in Başika’daki eğitim kampının olduğu bölgeye gerçekleştirdiği saldırılara değinerek "Irak’ta da terör örgütlerinin ve özellikle de DEAŞ’ın yol açtığı ciddi sıkıntılar var. Irak Merkezi Hükümeti ve Silahlı Kuvvetleri DEAŞ saldırıları karşısında maalesef etkin tedbirler alamıyor. Musul gibi ülkenin ikinci büyük kentinin düşmesi, bu tehdide karşı mücadelede yerel güçlerle birlikte uluslararası destek ve işbirliğinin gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur. Biz bu çerçevede Irak makamlarının talepleri doğrultusunda, gerek Peşmerge, gerekse Musullu yerel gönüllülere eğitim ve donanım desteği sağlıyoruz. Bu desteğimiz, Musul kurtarılıncaya kadar devam edecektir. Bu amaçla gönderdiğimiz eğitim birliğinin güvenliği için asker mühimmatta yeniden tanzim de dahil olmak üzere her türlü tedbiri almak durumundayız. Nitekim DEAŞ’in Başika’daki eğitim kampımızın olduğu bölgeye gerçekleştirdiği saldırılar bu konudaki haklılığımızı bütün dünyaya göstermiştir" açıklamasında bulundu.

"ASKERİMİZİN TEMEL AMACI EĞİTİLEN MUSULLULARI DAHA İYİ KORUYABİLMEK"

Türk askerinin terör tehdidi devam ettiği sürece Musul’daki varlığının da devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye komşu ülkelerinin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgenin terör örgütlerinden arındırılması konusunda her zaman hassasiyet göstermiştir. Bizim bölgeye ilave olarak gönderdiğimiz askerimizin temel amacı, DEAŞ’a karşı orada görev yapan eğiticilerimizi ve eğitilen Musulluları daha iyi koruyabilmektir. Terör tehdidi olduğu sürece oradaki varlığımızı hiçbir şekilde tehlikeye atmayacak tarzda teyakkuz halinde olmaya devam edeceğiz" dedi.

"BARZANİ İLE DOSTANE İLİŞKİLERİ DAHA İLERİ GÖTÜRECEK AÇILIMLARI DEĞERLENDİRDİK"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin konuşan Başbakan Davutoğlu, "9 Aralık’ta Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Sayın Mesud Barzani ile bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmede Sayın Barzani ile Türkiye ve Bölgesel Yönetim arasında var olan dostane ilişkileri daha da ileri götürecek açılımları değerlendirdik" dedi.