Devlet içine sızmış ajanlar ve FYO!

Devlet içine sızmış ajanlar ve FYO!

Devlet kurumları içerisine sızan casuslar kimler? Fakülte ve Yüksek Okulları’dan (FYO) mezun olan ve halen okuyan öğrenciler arasından terör örgütlerine üye kaç kişi var? Bu sorulara ışık tutması için hazırladığımız haberde bir FYO öğrencisinin intihar me

ÖZEL HABER- Arzu Erdoğral/Rumiye Kasım

Ankara'da yaşanan bombalı saldırı öncesi MİT'in Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, bakanlıklar ve askeri birlikleri, personel içerisinde terör örgütlerine casusluk yapan kişiler olduğu, denetim yapılması konusunda uyardığı ve "Bazı terör örgüt elemanları ile kurumlarda çalışan personelin ilişkileri olduğu tespit edilmiştir. Her kurum kendi içerisindeki casusluk yapan personelini denetlemeli" denildiğinin ortaya çıkmasından sonra Avaztürk Yazarlarından Rumiye Kasım ile yaptığımız bir sohbet aklıma geldi. Bunun üzerine kendisi ile bu konuyu bir kez daha araştıralım dedik…

FYO MEZUNLARI ARASINDA PKK VE FETÖ MENSUBU VAR MI?

İşte ortaya çıkan sonuç;

17-25 Aralık darbe operasyonu sonrası Polis Akademisi bünyesine İstanbul, İzmir ve Ankara’daki devlet üniversitelerinde okuyan öğrenciler arasından Fakülte ve Yüksek Okulları’na (FYO) komiser yardımcısı olarak yetiştirilmek üzere 2000 civarında öğrenci alımı yapıldı. Alınan bu öğrencilerin siyasi, ideolojik görüşleri ile ahlaki durumlarına hiç bakılmadı. Öyle ki iddialara göre emniyet içerisinde evli olan bazı müdürlerin sevgilileri de sınava girip kazananlar arasındaydı. Sınav kazandırılarak akademide eğitim görmeye başlayan bu öğrenciler arasında ise Emniyet içerisindeki güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre  HDP, PKK, DHKP-C, TİKKO, MLKP v.s örgütlerine üye ve sempatizan olup sabıkası olmayan bir çok öğrenci var.

Ekim ayında 959 öğrenciden 940’ı mezun edildi. İddiaya göre, mezun olan komiser yardımcıları arasında PKK ve FETÖ gibi örgütlere mensup ya da sempati duyan kişiler olduğu gibi; FYO son dönem öğrencileri arasında akademi bünyesinde eğitimini sürdürenler de var.

İNTİHAR MEKTUBUNDA HDP’Lİ KIZ VURGUSU!

Bu iddiaları destekleyen en önemli belgelerden birine AVAZTÜRK ekibinden Haber Müdiremiz Arzu Erdoğral ve Yazarımız Rumiye Kasım ulaştı.

Emniyetteki bir soruşturmaya Bilgi notu olarak giren ve FYO öğrencisi Yunus B.A’ın el yazısıyla yazdığı belirtilen intihar mektubunda şu ifadeler dikkat çekiyor.

“-Önemli: Tüm sevdiklerime, beni sevenlere ve aileme tek dileğim ve isteğim, o şahsın huzurunun bozulması, mezun olmaması ve bir an önce def edilmesidir. (E. Bilgen’in) Bana kızacak olanlar ve dalga geçecekler, lütfen kınamayın, kınadım başıma geldi, insan ne ile yaşar? İnanç ve imanla ancak… İnancım ve imanım bitmiştir. Allah affetsin… Herşeyi anlat baş, Tolga; Babama… Geçen hafta yanında olduğum Efkan Ala’dan arzumdur. HDP sempatizanı k….k E. Bilgen’in bir an önce akademiden atılmasıdır. Babacığım, anneciğim, Filiz ablam, Buğra, abim hepinizi seviyorum, kızmayın, babam yıkılma, Buğra’yı doktor yap anam yıkılma, isteğim vasiyetimi gerçekleştir. Önemli…”

GERİYE KALAN SORULAR!

İlk kez AVAZTÜRK'te yayınlanan belge sonrasında, mektupta yer alan iddiaların hedefindeki ismin "PKK’nın siyasi kanadı gibi hareket eden HDP ile bağı konusunda gerekli araştırmaların yapılıp yapılmadığı" cevaplanması gereken en öncelikli soru…

- Bir gencin, intihar etmeden önce herhangi bir insana yönelik HDP’li olduğu vurgusu yapmasının psikolojide bir karşılığı var mıdır?

- Mezun olan komiser yardımcılarının çoğunun Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Daire Başkanlıklarına atandığını göz önüne alırsak, bunların içerisinden gerçekten kendini gizleyen teröristler var mı varsa bunlarla ilgili nasıl bir adım atılacak?

- Polis akademisi yönetimi tarafından torpille atama yapıldığı iddiaları yeterince araştırıldı mı, torpille atama yapılmışsa bunların FETÖ ile ne gibi bir ilişkisi var?

Alt alta sıralanacak bu sorulardan sonra kamuoyunun yetkililerden beklentisi; MİT’in uyarısı, FYO içerisine birçok terörist örgütten kişilerin sızdığı iddiası ve bu intihar mektubunda ifade edilen örgüt ilişkisinin araştırılması...

Türkiye neredeyse 2011'den bu yana Devletin en kritik noktalarına sızan ajanların casusluk faaliyetleri ve terörle mücadeledeki sabotajlarıyla çalkalanırken, mücadele edildiği öne sürülen bir dönemde ortaya atılan ve bir çoğu somut delile dayanan bu iddialara dair bir an evvel kapsamlı bir soruşturmanın başlatılması bekleniyor.

Polis Akademisi ile ilgili ivedilikle soruşturulması ve araştırılması gereken bir diğer konu ise; Yönetmeliğe aykırı olduğu halde FYO öğrencilerinin kız ve erkek olmak üzere aynı binada kaldıkları iddiası...