Doktorlar gribe karşı uyardı!

Doktorlar gribe karşı uyardı!

Tatvan Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bünyamin Teymuroğlu, grip olan çocukların okula gönderilmemesi gerektiğini söyledi.

Teymuroğlu, yaptığı açıklamada, son 6 yılda grip etkeni olarak en sık görülen virüsün H1N1 adı verilen domuz gribi olduğunu belirtti.

"Normal gripteki riskli grupta yer alan hastalar nasıl etkileniyorsa H1N1 olanlar da aynı şekilde etkilenmektedir. Grip belirtileri virüslerle karşılaştıktan sonra 1 ile 3 gün sonra ortaya çıkmaktadır" diyen Teymuroğlu, şöyle konuştu:

"Ateş, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve halsizlik, en sık görülen şikayetlerdir. Bunların dışında hastalarda bulantı, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık gibi belirtiler de görülmektedir. Grip, hastaların hapşırma, öksürme ve konuşma esnasında yaydıkları damlacıkları tekrar solunması yoluyla bulaşır. Grip her yaşta görülen bir hastalık olmasına rağmen 2 yaş altında olan ve 65 yaş üzerinde olanlar ile kronik gebeler ve kronik kalp, damar, böbrek, karaciğer hastalığı olanlar, kemoterapi alanlar ve 6 ay içerisinde kemoterapi almış olanlar, metabolik hastalığı olanlar, kan ve şeker hastalığı olanlar riskli gurupta yer almaktadır. Gripten korunmak için önerilen yöntem aşılamadır. Tedavisi ise genellikle hastalığın belirtilerini azaltmaya yöneliktir. Bunun yanı sıra hastalığın ağır seyrettiği kişilerde hekim kontrolünde kullanılan antiviral ismi verilen ilaçlarda da bulunmaktadır. Bu ilaçlar tıpkı antibiyotikler gibi hekim tarafından önerilmedikçe kesinlikle kullanılmamalıdır. 38 derecenin üzerinde ateşi, boğaz ağrısı, kuru öksürüğü, halsizliği olan hastalar mutlaka bir hekime başvurmalıdır."

Teymuroğlu, kış aylarında en çok üst solunum yolu enfeksiyonlarının görüldüğünü anımsatarak, okulların açık olması nedeniyle salgının rahatlıkla yayıldığını aktardı.