Dolandırıcıların yeni hedefi çocuklar

Dolandırıcıların yeni hedefi çocuklar

Balıkesir'de 10 yaşındaki kız çocuğunu telefonla arayıp kendilerini polis olarak tanıtan ve 19 bin lira ile yaklaşık 10 bin lira değerindeki altınları alıp kaçan 3 dolandırıcı yakalandı.

 

Adana'da dolandırıcıların 10 yaşındaki çocuğa kendilerini polis olarak tanıttıktan sonra evde bulunan 5 bin lira değerindeki altınları alıp kaçmasına benzeyen olay Balıkesir'de de yaşandı.

Merkez Altıeylül ilçesindeki Bahçelievler Mahallesi'nde ev telefonunu arayan dolandırıcılar, evde yalnız olduğu için telefona çıkan 10 yaşındaki Z.E.U'ya "Baban ve annen bir suça karıştı. Onların suçsuz olduğunu kanıtlamamız için evdeki paraları ve altınları biraz sonra kapıya gelen polise teslim et" dedi.

Bunun üzerine Z.E.U, evdeki 19 bin lira ile yaklaşık değeri 10 bin lira olan altınları kapıya gelen Ö.A'ya teslim etti. Z.E.U, bir süre sonra eve gelen babası M.U'ya durumu anlattı. Baba da olayla ilgili polise ihbarda bulundu.

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, MOBESE kamerası kayıtlarından araçla kaçan Ö.A'nın eşkalini tespit etti.

Beyaz otomobille kentten ayrılan Ö.A, M.P. ve M.Y, ekiplerin takibi sonucu Bursa girişinde M.U'ya ait para ve altınlarla yakalandı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 3 zanlı, çıkarıldıkları mahkemece "nitelikli dolandırıcılık" suçlamasıyla tutuklandı.

"TASARRUFLARI EVDE TUTMAYIN"

Bilinçli Tüketiciler Platformu Sözcüsü Mehmet İmrek, dolandırıcıların yeni hedefinin çocuklar olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Aileler kesinlikle yüksek miktardaki tasarruflarını evlerde tutmamalı, bankalar da bunun için 'hesap işletim ücreti' gibi garip masraflar almak yerine teşvik edici uygulamaları hayata geçirmeli. Son dönemlerde bankaların müşterilerinden, açtıkları her hesap, yaptıkları her işlem için olmadık ücretler kesmesi nedeniyle tüketiciler, başka yollara başvurdu. Evlerde tutulmaya başlanan tasarruflar, dolandırıcıların hedefi haline geldi. Sıradan bir mevduat hesabı için bile komisyon ödemek istemeyen tüketici, parasını evinde tutuyor."