Dünya gezgini aile Türkiye'de

Dünya gezgini aile Türkiye'de

Dünyayı 4 çocuklarıyla 1928 model arabalarıyla ve sabit bir gelirleri olmadan 16 yıldır gezen Arjantinli Zapp Ailesi, 60 ülkenin ardından Türkiye'ye geldi.

Dünyayı 4 çocuklarıyla 1928 model arabalarıyla ve sabit bir gelirleri olmadan 16 yıldır gezen Arjantinli Zapp Ailesi, 60 ülkenin ardından Türkiye'ye geldi.

İstanbul'da bir internet sitesinin sahibi Duygu Şar'ın evinde Pampa (14), Tehue (11), Paloma (9) ve Wallaby (7) adında çocuklarıyla ağırlanan Herman ve Candeleria Zapp çifti, AA muhabirine yolculuklarını anlattı.

Herman Zapp, ülkesinde telekom ağı döşediğini ve Eşi Candelaria'nın da sekreter olduğunu ve 7 yıl anlatacak hikayeleri olmayan sıradan bir hayat sürdüklerini ve hayallerinde hep yolculuk fikri olduğunu söyledi.

1928 model arabayı buldukları anda yolculuğa çıktıklarını, 16 yıl önce Arjantin'den başlayan Alaska'da biten 6 aylık bir yolculuğa çıktıklarını belirten Herman Zapp, tüm birikimleri olan 4 bin doları o ülkede bitirdiklerini ve ülkelerine geri dönecek paraları kalmadığını, paralarının bitmesine karşın yolculuğa devam ettiklerini söyledi.

Şimdiye kadar 60 ülkeyi gezdiklerini ve her ülkede çok farklı deneyimler yaşadıklarını kaydeden Herman Zapp, Türkiye'ye 61. ülke olarak ayak bastıklarını aktardı.

Afrika'da 3,5 yıl yaşadıklarını dile getiren Zapp, şunları söyledi:

"Türk insanı o kadar iyi ve tatlı ki herkes bir şey yapmaya ve yardımcı olmaya çalışıyor. Türk insanı çok tatlı ve çok misafirperver. İstanbul'un tarihi ve doğasının dışında en güzel insanları. Bizi evlerine götürdüler ve misafir ettiler. Şu ana kadar Gelibolu, Bergama ve Çanakale ve Truva gibi yerleri gezdik. Oradan geze geze İzmir'e indik. İstanbul'da 10 gün kaldık. Yapmak istediklerim arasında Fethiye, Antalya ve daha sonra Doğu ekspresine binip Kars'a kadar gitmek istiyoruz. Türkiye'nin ardından Avrupa'ya gideceğiz. İnsanlar hayallerinden yapılmıştır, dolayısıyla hayallerinizin peşinden koşun. Onları yaşatın ve kovalayın."

Türk insanının çok cana yakın olduğunu ifade eden Zapp, insanların İngilizce bilmese bile hareketlerle iletişim kurduklarını ve evlerini kendilerine açtıklarını belirtti. Candeleria Zapp, "Sultanahmet, Kapalıçarşı ve Yerebatan Sarnıcı'nı gezdik ve çok beğendik. İstanbul gerçekten çok güzel bir kent" dedi.