En uzun tünelde ışık göründü! Tam 141 km kısalttı

En uzun tünelde ışık göründü! Tam 141 km kısalttı

Ankara-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının en uzun kısmı olan Akdağmadeni tünelinde ışık göründü. Açılışı Bakan Yıldırım yaptı.

Törene, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.

Akdağmadeni T9 tüneli, Ankara- Yozgat- Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinin en zorlu kısmını oluşturuyor. Beş bin 120 metrelik Akdağmadeni tüneli, Yerköy-Yozgat-Sivas etabında yer alan dokuz tünelden en uzunu.. 

Çift hatlı ve 250 kilometre hıza uygun olan tünelin yapımında yaklaşık yüz bin metreküp beton, altı bin 200 ton da demir kullanıldı, tünel için bugüne kadar yaklaşık 65 milyon lira harcandı.

ANKARA - YOZGAT- SİVAS YHT HATTI 2018’DE HİZMETE GİRECEK

Ankara- Yozgat- Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinin Yerköy-Yozgat-Sivas kesiminde toplam iki bin 485 metre viyadük, sekiz üstgeçit, 11 altgeçit, 84 menfez bulunuyor. Tamamı öz kaynaklarla inşa edilen hattın, 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor. 

Ankara-Sivas demiryolu, güzergahı devam eden projenin devreye sokulmasıyla birlikte 141 kilometre kısalarak, Yozgat üzerinden 461 kilometreye düşecek. Seyahat süresi ise demiryolu ile 12 saatten iki saat 51 dakikaya, 21 saat olan İstanbul-Sivas arası demiryolu ulaşımı ise beş saat 49 dakikaya inecek...