Engelli aday YÖK’e dava açtı!

Engelli aday YÖK’e dava açtı!

DGS'de ek puan verilmeyen engelli aday Muhammet Mustafa Kemal Gökbulak YÖK'e dava açtı.

Muhammet Mustafa Kemal Gökbulak, geçirdiği trafik kazası sonucu omuriliği hasar gören ve hayatının bundan sonraki kısmını engellerle mücadele ederek geçirmek zorunda kalan bir vatandaş… Tek isteği ise eğitim alabilmek! Bunun içinse YÖK’e dava açtı.

YÖK'e dava açan engelli aday Muhammet Mustafa Kemal Gökbulak, Avaztürk’e ulaştırdığı açıklamasında, Önlisans öğrencilerinin Lisans Programlarına geçişinde diğer sağlıklı adaylarla eşit koşullarda yarışmasına engel olduğunu söyleyerek, “YÖK'ün bu vurdumduymazlığını kamuoyuna duyurup kamuoyunun desteğiyle hakkımı aramaya devam etmek istiyorum” dedi.

2 YIL KADAR YATAĞA VE OKSİJEN CİHAZINA BAĞLI OLARAK YAŞADIM!

Gökbulak yaşadıklarını ise şu sözler ile anlattı:

90 'lı yıllarda terör baskısı yüzünden ailemle birlikte Kars'tan Ankara'ya göç ettim.T erörden kaçtım ama trafik teröründen kaçamadım. 04.03.2011 tarihinde geçirmiş olduğum trafik kazasında boyun bölgesinden omuriliğim hasar gördüğü için yürüyemez ve ellerimi kullanamaz hale geldim,iş gücümü kaybettiğim için çalışmış olduğum kamu kurumundan malülen emekli edildim.Kazadan sonra yaklaşık 2 yıl kadar yatağa ve oksijen cihazına bağlı olarak yaşadım.

HİÇ BİR ZAMAN YAŞAMA UMUDUMU KAYBETMEDİM

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksek Okulu Endüstriyel Elektronik Bölümü mezunuyum. Şuan da çoğunlukla evde yatağa bağımlı ve tekerlekli sandalyede yaşamıma devam etmekteyim, en büyük hayalim halen devam etmekte olduğum Bozok Üniversitesi Yerköy Adalet Yüksek Okulundan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine dikey geçiş yapmaktır. Kazanın ardından yaşamış olduğum bütün olumsuz durumlara ilaveten nişanlım dahi beni terketmiştir.Ama ben hiç bir zaman yaşama umudumu kaybetmedim.

BU DURUM ADAYLARIN EŞİT KOŞULLARDA YARIŞMASINA ENGEL

Hukuk Fakültesine geçebilmem için her yıl YÖK tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmak gerekmektedir.YÖK, YGS ve LYS sınavlarında engelli adaylara engel durumlarını göz önünde tutarak ek puan vermektedir.Ama Dikey Geçiş Sınavında ek puan uygulaması YÖK tarafından yapılmamaktadır.Dilekçe hakkımı kullanarak YÖK'e Dikey Geçiş Sınavında engelli adaylara ek puan verilmesini talep ettim.YÖK dilekçeme cevap verme süresinde cevap vermediği gibi sonradan göndermiş olduğu cevap yazısında ek puan talebimi reddetti. Hal böyle olunca bende Ankara 14. Bölge İdare Mahkemesinde YÖK'e dava açtım.Davam şuanda Danıştay 8.Dairesinde tetkik hakimine incelenmesi için yönlendirilmiş durumdadır.YÖK'ün ek puan talebime vermiş olduğu red cevabı benim gibi nice engelli Önlisans öğrencilerinin Lisans Programlarına geçişinde diğer sağlıklı adaylarla eşit koşullarda yarışmasına engel olmuştur. YÖK'ün bu vurdumduymazlığını kamuoyuna duyurup kamuoyunun desteğiyle hakkımı aramaya devam etmek istiyorum.