Erdoğan'dan 'Faiz artırımına' sert tepki!

Erdoğan'dan 'Faiz artırımına' sert tepki!

Cumhurbaşkanı Erdoğan TÜGİK'de yaptığı konuşmada, faiz artırımına karşı sert bir tavır ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu'nda (TUGİK) konuştu. Erdoğan, konuşmasında, Merkez Bankası'yla faiz arttırımı konusunda yaşadığı anlaşmazlığa atıfta bulundu.

'ENFLASYONUN EN ÖNEMLİ SEBEBİ'

Merkez Bankası'na artış yapmaması konusunda daha önce de çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tavrını korudu. Erdoğan, faiz artışının enflasyonu tetikleyeceğini söyleyerek, 'Ben faiz konusunda hassasım. Faizi özellikle enflasyonun en önemli sebebi olarak görüyorum. Ve faizle enflasyon doğru orantılıdır, ters orantılı değildir.' dedi.

'AVRUPA'DA EKSİ, BİZDE 16'

Dünya ülkelerinde de örnek veren Erdoğan, Avrupa'da faizlerin eksilerde olduğunu söyleyerek Türkiye'deki oranları eleştirdi. Erdoğan şöyle konuştu:

''Dünyaya bakıyoruz, ABD'ye bakıyoruz 0,50. Avrupa'da bazı yerlerde eksi. Japonya'da eksi. İsrail hakeza öyle. Bizimkine bakıyorsun, komisyon falan koyduğun zaman 15, 16'lara kadar çıkıyor.''

'YATIRIMLARIN DÜŞMANIDIR'

Faiz konusunda hassas olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizi arttırmak isteyenlerin yatırım düşmanı olduğunu söyledi. Erdoğan, ''Kim faizi yükseltmeyi sunuyorsa o bu ülkede yatırımların düşmanıdır.'' şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE'DEN ALIN'

Yerli malı kullanma çağrısında da bulunan Erdoğan şöyle konuştu:

''Geride baktığımız yılın ekonomik verilerine baktığımızda hamdolsun moralimizi bozacak bir şey göremiyorum. İş adamlarına sesleniyorum, moralli olun, göreceksiniz istikbal bizimdir.

Yurt dışına turizme gideceğinize Türkiye'de gidin. Dışarıdan ihraç edeceğiniz alacağınız malları Türkiye'den alın.''

Cumhurbaşkanı ayrıca Türkiye'nin büyümesine de değinerek, ''Gelişmiş ülkelerin yüzde 2 büyüdüğü bir ortamda Türkiye'nin yüzde 4 büyümesi çok önemlidir.'' ifadelerini kullandı.

'YAPTIĞIM KAVGAYI BENİMLE ÇALIŞAN BİLİR'

Erdoğan'ın konuşmasının diğer satır başları şöyle:

Enflasyon oranının tek haneye indirilmesi için yaptığım kavgayı benimle çalışanlar bilir.

Türkiye tıpkı bir buzdağı gibi, gözükmeyen gücü görünen gücünden çok daha fazladır.

Unutmayın siz gitmezseniz onlar gelir, siz üretmezseniz onlar üretir, siz satmazsanız onlar satar, onlar büyürse siz küçülürsünüz.

Elini sıkmadığınız, gözlerine bakmadığınız hiçbir ortakla kalıcı ve hacimli bir iş yapamazsınız.