1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanmıştı: Ulusalcılarla muhaliflerin Pervin Töre öfkesi dinmek bilmiyor
Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanmıştı: Ulusalcılarla muhaliflerin Pervin Töre öfkesi dinmek bilmiyor

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanmıştı: Ulusalcılarla muhaliflerin Pervin Töre öfkesi dinmek bilmiyor

Muğla İl Milli Eğitim eski Müdiresi Pervin Töre, hakkındaki suçlamaların takipsizlikle sonuçlanması üzerine Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanınca ulusalcı çevrelerle muhalif medya yine saldırıya geçti.

A+A-

Görevlendirildiği her ilde imza attığı başarılı projelerle eğitim anlamında çığır açan Pervin Töre, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanınca bir kez daha ulusalcı çevrelerin hedefine oturdu.

Muğla İl Milli Eğitim Müdiresi olarak görev yaptığı sırada Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Vekili Hüdayi Baş’ın, 8 Eylül 2020´de geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmesi üzerine ulusalcı çevreler olaydan Pervin Töre’yi sorumlu tutmuş, bu yönde soruşturma açılırken Töre de merkeze çekilmişti.

Pervin Töre ile ilgili yürütülen bu soruşturmada, Hüdayi Baş’ın kalp krizinden ölümüne dair bütün raporlarda Baş’ın kalp krizi geçirmesinin var olan kalp hastalığının nüksetmesinden kaynaklı olduğu, hastalığı tetikleyen bir dış tesir bulgusuna rastlanmadığı yer almış, Hem Kalp hem Pskiyatri doktorları tarafından imzalanan Sıtkı Koçman Araştırma Hastanesi raporunda “ölüm olayı ile yaşananlar arasında bir illiyet bağı kurulamadığı” ifadeleri yer almış Adli Tıp raporu da aynı doğrultuda gelirken savcılık da bu raporlar üzerine yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı vermişti.

Bu karar üzerine Pervin Töre Eskişehir İl Milli Eğitim Müdiresi olarak atanmıştı. Bu atama üzerine Cumhuriyet Gazetesi, Halk TV başta olmak üzere muhalif ulusalcı medyada linç operasyonu başlatılırken bazı kamu haber sitelerinin de bu linçe dahil olduğu dikkat çekti.

SUÇLAMALARA SEBEP “SINAV” SONUCUNDA DİKKAT ÇEKEN DETAY

Öte yandan ulusalcı tayfa ve medyanın, Pervin Töre’ye yönelik saldırılarına dayanak olarak öne sürdükleri (geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden) Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Vekili Hüdayi Baş ile olan tartışmanın, Usta Öğretici Sınav sonuçları ile ilgili olduğu biliniyor. Bu yönde kamuoyuna aktarılan bilginin tam tersi gelişmelerin yaşandığı, Baş’ın komisyona aykırı bir şekilde kendi belirlediği isimleri kazananlar listesinde açıkladığı ortaya çıktı. Ayrıca bu isimlerden bazılarının Usta Öğretici yeterliliğine sahip olmadığı bazılarının ise (aşırı provokatif ve ahlaka aykırı) sosyal medya paylaşımlarının kabul edilemez olduğunun ortaya çıktığı öğrenildi.

Töre’ye yönelik ulusalcı ve muhalif medyada yer alan linç içerikli haberlerde doğruluğu ispatlanamayan bu diyaloglar ise şöyle aktarıldı:

- Töre: Yeşilyurt’ta tezgâhları olan biri vardı, o ne oldu? (Cihan’a dönerek) Sosyal medya hesabında sıkıntı var dediğin birisi vardı, o ne oldu?

- Cihan: Evet, var müdürüm. Kazananların listesinde.

- Töre: (Dosyayı Baş’a uzatarak) Buna bir daha bakın, düzeltin.

- Baş: (İstifa edeceği resti çekerek) Bir şey söyleyebilir miyim? Yapamam, prensiplerime aykırı,.

- Töre: Prensiplerine uymuyorsa istifa edersin

Yukarıda aktarılan diyalogdan da Hüdayi Baş’ın, sınav sonuçlarını açıklarken temel kriterlerin dışında hareket ettiği, komisyon bilgisi olmadan kendi çevresindekileri kazananlar listesine yazıp sonuçları açıkladığı anlaşıldı.

Töre’nin, Hüdayi Baş’a sınav komisyon bilgisi olmadan kendi başına mevzuata aykırı bir şekilde kendi istediği isimlerin bulunduğu listeyi açıklamasının yanlış olduğunu ve bunu düzeltmesini istemesi üzerine Baş’ın buna karşı çıktığı ve herhangi bir olumsuzluk olmadan Töre’nin makamını terk ettiği ve yaşadığı kalp krizi ile sınav sonuçlarını usulsüzce açıklaması üzerine yaşananlar arasında bir bağın olmadığı belirlendi.

pervin-tore-erdogan.jpg

BAŞARILARLA DOLU BİR 40 YIL

1982 Yılında Trabzon Of Lisesi’nde Kimya öğretmeni olarak göreve başlayan Pervin Töre, 4 yıl bu görevini sürdürmüş ve 1986 yılında eş durumundan İzmir Namık Kemal Lisesi’ne yine Kimya öğretmeni olarak atanmıştır. Buradaki başarısı ve performansı onun idareci olarak çalışmasının önünü açmış bu Lisede 13 yıl müdür yardımcısı ve müdür vekilliği yaptıktan sonra 2004 yılında, mezunu olduğu İzmir Kız Lisesi’ne okul müdürü olarak atanmıştır.

Pervin Töre’nin, kariyer basamaklarındaki yükselişi, 1923 yılından itibaren eğitim-öğretimini sürdüren bu tarihi okulda başlamıştır. Her uygulaması, her projesi gerek kamuoyunda ve gerekse bakanlık nezdinde büyük ses getirmiş ve birçok konuda ödüller alarak okulunun adını hem ülke içinde hem de uluslararası eğitim camiasında duyurmuştur. Sekiz yıl süresince yaşmış olduğu uygulamalar ve özgün projeler, Bakanlık tarafından “Eğitimde İyi Örnekler” adı altında tüm illere gönderilmiştir.

Bunlardan bazılarını örneklemek gerekirse:

• Veli-Öğrenci-Öğretmen Bilgilendirme El Kitabı,

• Matematik Okuryazarlığı ve PISA Soru Bankası

• Ortak Sınav Raporu,

• Okulum Temiz Projesi,

• Teknoloji Okuryazarlığı,

• Toplam Kalitede Türkiye 1. liği,

• Öğrencilerin Yetenek Haritası (Yeteneklere Göre Meslek Belirleme) Projesi,

• Dünyada en etkin en akılcı en işlevsel eğitim programı olan Bakalorya ve Yükseköğretim kurumları ile ortak proje üretip birbirleri ile olan iletişimi teşvik eden “Sokrates ve Erasmus programlarınım uygulanması. (Türkiye’de ilk)

• Alman Hükümeti ile Bakanlığımız arasında yapılan protokol gereği “Okullar Geleceğin Ortaklarıdır” projesi için aranan tüm kriterlere sahip olması nedeniyle İzmir Kız Lisesi, Türkiye’de bu projenin ilk defa uygulandığı ve uluslararası başarı ödülünün verildiği ilk ve tek okuldur. Vb.

pervin-tore-ogrenciler.jpg

Pervin Töre, bu süre zarfında onlarca seminerlere katılmış ve çeşitli alanlarda sertifika almış ve böylece vizyonunu ve misyonunu üst noktalara taşımıştır. Bunlardan bi iki örnek verecek olursak:

• İletişim becerileri Sertifikası,

• Etkili Liderlik Sertifikası,

• Rehberlik hizmetleri Sertifikası,

• Soruşturma Teknikleri Sertifikası,

• Eğitim Yönetimi Sertifikası, vb.

1991-2012 yılları arasında yürüttüğü yöneticilikteki performansı ve üstün başarıları bakanlıkça takdir edilmiş ve 2012 yılında Aydın’a İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanması yapılmıştır.

Aydın’dan sonra sırasıyla Sakarya, Zonguldak ve Muğla’ya atanan Pervin Töre bu illerde de çeşitli programlar ve projelerle iller bazında da birçok yeniliklere imza atmıştır.

Örneğin bu illerde, gerilerden aldığı akademik başarısını yükselterek başarılı iller sıralamasında en üst seviyelere çıkarmıştır. Araştırma geliştirme Projeleri, Robotik Eğitim uygulamaları ile eğitimde yurtiçi be yurtdışı tüm yenilikçi eğitim yöntemlerini uygulamıştır. Bu konuda çalışan ve araştırma yapan kişi ve kuruluşlarla, özellikle Üniversitelerle iş birliği yaparak toplumu ve eğitim camiasını bilinçlendirme programları tertip edilmiştir.

pervin-tore-atolye.jpg

Gittiği illerde ilk defa Ölçme ve Değerlendirme Birimlerini oluşturup illerin başarı grafiğini çıkararak eğitimde gelinen seviyeyi resmi ve somut olarak ölçme imkânı elde etmiştir. Ayrıca oluşturduğu soru bankaları ve ortak sınavlarla da öğrencilerin eksik yönleri tespit edilmiş okul ve öğrenci bazında kurslar düzenleyerek bilgi eksiği olan tüm öğrencilere destek olunmuştur.

O illerde yaptığı “Zirvedekilerle Buluşma Projesi” ile alanında en yetkin iş insanlarını, bürokratları, akademisyenleri, sanatçıları, şair ve yazarları öğrenci ve öğretmenlerle buluşturarak onların başarı öykülerini dinlemelerine imkân sağlanmış ve özellikle öğrencilerin ufkunu açmıştır.

Bu illerde gerek onarımlarla ve gerekse yeni okul binaları yaptırarak derslik sayılarını arttırmış ve okullaşma oranını yükselterek okulların büyük bir kısmında tekli eğitime geçilmiştir.

Pandemi başlamadan yapmış olduğu titiz çalışmalarla tüm okullarda hijyen ve temizlik kuralları en üst seviyelere çıkarılmış Beyaz Bayraklı okul oranını %90’lara çıkarmıştır. Pandemi döneminde ise bu kuralları daha da sıkılaştırmış Halk eğitim Merkezlerine ilk defa maske diktirerek tüm okulların ve diğer resmi kurumların maske ihtiyacını karşılamıştır. Hatta bakanlığa da bol miktarda maske yollamıştır.

Her ilde hayırseverlerle irtibata geçip onlarla toplantılar düzenleyerek birçok okulun yapımını ve onarımını bu hayırseverlerin üstlenmesine öncü olmuştur.

Aydın’da “Aydın Öğretmenleri ile Şenleniyor” projesiyle öğretmenlerin bilinmeyen yönlerini ve yeteneklerini ortaya çıkararak kendi aralarında bilgi ve deneyimleri paylaştırılmış ve öğretmenler arasın gönül köprüleri kurulmuştur.

Yine Aydın’da bir hayırseverin desteği ile stadyumda Çanakkale programı düzenlemiş ve 10500 öğrenci ile Çanakkale Ağıtını aynı anda seslendirerek dünya rekorlar kitabına adını yazdırmıştır.

Sakarya’da onlarca okulun deprem güçlendirilmesi yapılmış ve yeni okul binalarıyla da okul ihtiyacı büyük oranda ortadan kalkmıştır. Akademik başarısını 48. Sıradan alıp 14 ayda 21. Sıraya yükseltmiştir. Ayrıca 2000’den fazla öğretmen açığı olan Sakarya’yı eğitimde Zorunlu Hizmet Bölgesi kapsamına aldırarak öğretmen eksiğini kapatmıştır. İş insanları ve sanayicilerle ortaklaşa başlatılan Erbap Projesi’yle Mesleki Eğitimde Nitelikli öğrenci sayıları arttırılmış iş birliği. iş verimliliği ve iş istihdamı sağlanmıştır.

Görev yaptığı her ilde öğrencilere 21. Yüzyıl Yaşam Becerileri kazandırma projeleri ile öğrencilerin yetenekleri ve özgüvenleri arttırılmıştır.

Okullarda eğitimin niteliğinin arttırılmasının yanında Yaşayan Okul Projesi ile de okulun iç ve dış ortamları yenileterek okullar cazibe merkezi haline getirilmiş ve öğrencilerin okula olan ilgisi arttırılmıştır.

Tüm okullarda öğrencilerin yetenek haritaları çıkarılmış, ilgi alanları belirlenmiş ve bu doğrultuda çocuklara kalıcı beceriler kazandırılarak hangi alanda daha başarılı ve verimli olacakları konusunda durum tespiti yapılmıştır.

Avrupa Birliği ülkelerle iletişime geçip birçok okulu e-Twinning üyesi yaparak Avrupa’daki okullarla bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak İletişim kurmak, iş birliği yapmak, projeler geliştirmek ve paylaşmak gibi birçok konuda belge, yani Uluslararası Kalite Belgesi almaları sağlanmıştır.

pervin-tore-liseliler.jpg

Görev yaptığı tüm illerde Öğretmen-Öğrenci-Veli Akademisi oluşturarak bu paydaşların eğitime olan ilgisi ve motivasyonları arttırılmış nitelikli bir eğitim uygulanmıştır.

Özel eğitim gerektiren ve aile yoksunluğu çeken çocuklara yönelik yapılan “Eğitimde Hamilik” projesini hayata geçirerek özgüven duyguları geliştirilmiştir, hayata tutunma duyguları arttırılmıştır. Bu öğrencilerle ilgili her okulda destek sınıfları açılmıştır.

Bu illerdeki yoğun çalışmalar neticesinde oluşturulan;

• Erken okul terkinde Öğretmenin Önleyici Rolü,

• Okul Covid Rehberi,

• İl Uzaktan Eğitim Raporu,

• STEM Temelli Okul Öncesi, İlkokul ve Ortaokul Etkinlik Kitabı,

• İl Mesleki Eğitim haritası,

• Ortak Sınav Raporu,

• Genç Mucitler Yetiştirme Projesi,

Ve burada adını daha sayamayacağın onlarca Eğitim Politikaları Öneri Belgeleri, Yayın ve Raporları Bakanlığa gönderilmiş ve bu önerilerin çoğu bakanlık tarafından illere gönderilerek uygulamaları yönünde talimat verilmiştir.

Son olarak Avrupa Komisyonu Politika Reformuna Destek ve Stratejik Ortaklıklar Programı’na yönelik yapılan Başarılı Uluslararası Projelerden bir kısmını burada örneklemek gerekirse:

• Hibrit Öğrenme Modelleri,

• Uygulamalı Hızlı Prototipleme,

• Eğitimde STEM Temelli Etkinlik Tasarım Ulusal Yarışması,

• Muğla Yapay Zekayı Öğreniyor,

• Üç Boyutlu Yazıcı Eğitimi,

• Robotik Kodlama Eğitimi,

• Okullar Arası İmkân Farklılıklarının Azaltılması vb.

AVAZTÜRK

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.