1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ davasında Yargıtay 16. Ceza'dan Adana'yı şok eden BOZMA kararları
FETÖ davasında Yargıtay 16. Ceza'dan Adana'yı şok eden BOZMA kararları

FETÖ davasında Yargıtay 16. Ceza'dan Adana'yı şok eden BOZMA kararları

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen 32 sanıklı FETÖ’nün finansal yapısına yönelik davanın temyiz sürecinde Adana’da yargı ve emniyeti şok eden BERAT vurgulu BOZMA kararları çıktı.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü’nün Adana’daki finans yapısına yönelik Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen ve 32 sanığın yargılandığı davada mühkumiyet yönünde verilen kararlara yapılan itirazlar Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından görüşülerek karara bağlandı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 32 sanıklı davada 22 kişinin BERAT’ine karar verilmesi gerekirken ceza verildiğine vurgu yaparak bu kararın sanıklar lehine BOZULMASI’na hükmetti. Verilen mahkumiyet kararının bozulmasına hükmedilen isimler içerisinde, 17/25 Aralık sonrası telefonunun bildirim sesini o dönem FETÖcüler tarafından dolaşıma sokulan “Hırsız var hırsız var” sesine ayarladığı bilinen bir iş adamının da olması dikkat çekti.

16. DAİRE’NİN BOZMA İLAMINDA GARİP VURGU: “OPERASYONEL EYLEMLERİNDEN SONRAKİ TARİHLERDE…”

Adana’da FETÖ ile mücadelenin önemli birimleri ve yargı camiasında şok etkisi yaratan Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin 22 sanıkla ilgili verilen mahkumiyet kararının BOZULMASI yönündeki kararına gerekçe olarak, “…silahlı terör örgütü FETÖ/PYD’nin kamuoyunca bilinen operasyonel eylemlerinden sonraki tarihlerde örgütsel nitelikteki eylem ve faaliyetleri tespit edilemeyen, örgütün sözde meşruiyet vitrini olarak kullanılan katlarla irtibatlı oldukları anlaşılan, fakat örgütün nihai amacını bildikleri, örgütle organik bir bağ kurarak hiyerarşisine dahil oldukları yönünde eylem ve faaliyetlerinin yoğunluk, çeşitlilik ve süreklilik gösterdiğine dair her türlü kuşkudan uzak yeterli delil bulunamayan…” ifadelerine yer vermesi şaşkınlıkla karşılandı. Bu karar ile birlikte; FETÖ yargılamalarında FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin de örgütün bir operasyonel eylemi olduğu, sanık ya da şüpheliler için bu tarihten sonraki eylem ve faaliyetlerin de bir ölçü olarak değerlendirilebileceği, bunun da örgüt açısından milad olarak belirlenen 17/25 2013 tarihinin genişletilmeye sebep olacağı öne sürüldü.

Adana’dan görüştüğümüz yargı ve emniyet çevrelerinden bir çok isim, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen mahkumiyet kararı onanan isimlerden Süveri Giyim’in de sahibi olan Hasan Coşkun dışındaki isimlerin finansal olarak mahkumiyet kararları berat vurgusu yapılarak bozulan isimlerle kıyaslandığında aradaki farkların da görüleceği vurgusu yaptı.

Bu arada; Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin devam eden yargılamalar açısından emsal de teşkil edebilecek BOZMA kararına dair ortaya koyduğu gerekçede aşağıdaki ifadeler dikkat çekti.

“Kolluğun tanık dinleme yetkisinin bulunmadığı, kollukta bilgi sahibi olarak alınan beyanların Cumhuriyet Savcısı veya kovuşturma aşamasında mahkemece doğrulanmaması karşısında hukuki değerden yoksun olduğu, ayrıca 5726 sayılı kanunun 9/8 maddesi gereğince gizli tanık beyanlarının başkaca delillerle desteklenmedikçe tek başına mahkumiyet hükmüne esas alınamayacağı cihetle, sanık savunmaları ve dosya kapsamına göre; silahlı terör örgütü FETÖ/PYD’nin kamuoyunca bilinen operasyonel eylemlerinden sonraki tarihlerde örgütsel nitelikteki eylem ve faaliyetleri tespit edilemeyen, örgütün sözde meşruiyet vitrini olarak kullanılan katlarla irtibatlı oldukları anlaşılan, fakat örgütün nihai amacını bildikleri, örgütle organik bir bağ kurarak hiyerarşisine dahil oldukları yönünde eylem ve faaliyetlerinin yoğunluk, çeşitlilik ve süreklilik gösterdiğine dair her türlü kuşkudan uzak yeterli delil bulunamayan sanıkların; dosya kapsamına yansıyan eylemlerinin, konum ve kişisel özelliklerine göre sempati ve iltisak boyutunu aşan, örgüt üyesi olduklarını ispat etmeye yeterli örgütsel faaliyetler kapsamında değerlendirilemeyeceği gözetilerek atılı suçtan beraatleri yönünde hüküm kurulması gerekirken yazılı şekilde mahkumiyetlerine karar verilmesi,

Kanuna aykırı, sanık müdafilerinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüymüş olduğundan bu sebepten dolayı hükmün BOZULMASINA, 28.02.2019 tarihinde yürürlüğü giren 20.02.2019 tarih ve 7165 sayılı Kanunun 8. Maddesiyle değişik 5271 sayılı kanunun 304. Maddesi uyarınca dosyanın Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesine, kararın bir örneğinin bilgi için Adana Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesine gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına TEVDİİNE, 27.05.2021 tarihinde oy birliği ile karar verildi”

Yukarıdaki gerekçeler öne sürülerek, “berat kararı verilmesi gerekirken mahkumiyet verildiği” vurgusu yapılan ve bu kararların BOZULMASINA hükmedilen sanıklar ise şunlar: Mehmet Ali Bozkurt, Ali Kazım Başaran, Aykut Fatih Doğan, Bayram Ali Sivaslıoğlu, Erkin Karalar, Galip Şire, Hakkı Polat, Halil Kadı, Hasan Kavlak, Hüseyin Karabulut, Hüseyin Nuri Çomu, İbrahim Orhan Gündüz, İlhami Balta, Mehmet Kıvanç, Mehmet Taşkıran, Mesut Yazar, Muammer Beluk, Mustafa Orhan Çetinus, Şaban Üçgül, Seyfettin Alpat, Tahir Acaroğlu ve Yağmur Akkülah

SANIKLAR’IN YARGILAMA SÜRECİNDE TAHLİYESİNE KARAR VEREN HAKİM RÜŞVETTEN YARGILANIYOR

Bu arada Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından ONAMA ve BOZMA kararı verilen Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava sürecinde bazı sanıkların tahliyesi yönünde karar veren Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlarından İ.S.'nin, başka bir dava ile bağlantılı olarak rüşvet aldığı iddiasıyla açılan davada yargılamasının da sürdüğü öğrenildi.

 

İŞTE YARGITAY 16. CEZA DAİRESİ İLAMI

yargitay-adana-feto-davasi1.jpg

yargitay-adana-feto-davasi2.jpg

yargitay-adana-feto-davasi3.jpg

yargitay-adana-feto-davasi4.jpg

 

yargitay-adana-feto-davasi5.jpg

yargitay-adana-feto-davasi6.jpg

yargitay-adana-feto-davasi7.jpg

yargitay-adana-feto-davasi8.jpg

 

yargitay-adana-feto-davasi9.jpg

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum