Fitch'den dünya piyasalarına kötümser tablo

Fitch'den dünya piyasalarına kötümser tablo

Fitch gelişen piyasalar için 2016 büyüme tahminini yüzde 4.4'ten yüzde 4'e düşürdü.

Fitch, son Global Ekonomik Görünüm raporunda büyüme tahminlerinin çok sayıda ekonomi için aşağı yönlü revize etti. En büyük revizyonlarının Brezilya, Rusya ve Güney Afrika gibi emtia üreticisi gelişmekte olan ekonomilerin büyüme tahminlerinde yapan Fitch, revizyonlar olsa da global ekonomi için büyüme görünümünün resesyon seviyesinin kayda değer şekilde üzerinde olmaya devam ettiğinin vurguladı. 

Fitch Baş Ekonomisti Brian Coulton, "Çin'de yatırımlarda yavaşlama ve büyük emtia ürneticisi ülkelerde harcamalarda büyük düşüş devam ediyor" değerlendirmesini yaptı. 

Düşük emtia fiyatları Türkiye'ye yaradı

G20 ülkeleri temel alınanarak hazırlanan Fitch 20'de yer ayıran ekonomiler için 2016 yılı GSYH büyüme tahminini Aralık ayında açıkladığı yüzde 2,1'den 1,7'ye indiren Fitch, gelişmekte olan piyasalar için büyüme tahminini de yüzde 4,4'ten 4,0'a çekti. 

Raporunda gelişmekte olan piyasalar içindeki heterojenliğe de işaret eden Fitch, Türkiye, Polonya, Hindistan ve Güney Kore gibi büyük emtia ithalatçılı ülkelerin emtia fiyatlarında düşüşün neden olduğu reel gelir artışından fayda sağlandıklarını da vurguladı. 

'Çin'in donanımı var'

Fitch, Çin'in ise karşı karşıya olduğu kayda değer zorlıklara rağmen, 2016'da sert bir inişten kaçınmak için yeterli politika kaldıracına ve yeterince çeşitlendirilmiş bir ekonomiye sahip olduğunu da belirtti.

Fitch raporunda 2016 yılı için global ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,9'dan 2,5'e çekti. 2015 yılında da büyüme yüzde 2,5 olmuştu.