Google'dan SkyBender Projesi!

Google'dan SkyBender Projesi!

Google yeni projesiyle teknoloji temellerini 1 adım öteye taşımayı hedefliyor...

Google gözlerden uzak bir şekilde yeni projesinde ilerlemeye devam ediyor. SkyBender Projesi olarak isimlendirdikleri girişimin ana üssü ise New Mexico! Söylenenlere göre şirket Virgin Galactic'ten 1393 m2 alan kiraladı. Projenin kilit noktası : Milimetrik Dalga Teknolojisi.

Milimetrik dalgalar gelecekte yüksek hızlı veri taşınım teknolojisine yeni bir bakış açısı getirebilir niteliğe sahip ve 5G mobil ağına bel kemiği olabilir. Bu teknolojinin en basit faydası kullanılan interneti gigabit türü hızlara çıkarabilir! Milimetrik dalgalar şimdiki akıllı telefon sinyallerinden çok daha kısa bir menzile sahip ve aynı zamanda hava koşullarından kolaylıkla etkilenebilen bir yapıda lakin Google ve diğer araştırıcılar uzun menzilli aktarıma odaklanabilme potansiyeline sahipler. Google "Milimetrik Dalga Teknolojisi"ni 5G hızına erişebilmek için kullanıyor

Google şu anda bu tekniği yeni güneş enerjili İHA'sı "Centaur"da ve Google Titan bölümünden çıkan diğer cihazlarda test etmekte. Amerikan Federal İletişim Komisyonu ile temmuza kadar test anlaşması olan şirket, Virgin Galactic'e kullandığı alan için günlük 1.000$ ödüyor. Sunucu kurulumları, milimetrik dalga cihazları ve alandaki diğer teknolojiler için Spaceport America'ya 300.000$ ödeyen şirket çalışmalarına hız verdi.

Gelişmekte olan ülkelere internet erişimi getirmek Google'ın Facebook gibi teknoloji devleriyle olan rekabetinde büyük kolaylık sağlayabilir ve SkyBender Projesi bunun birçok parçasından sadece biri.

Çeviri : Alperen Furkan ÇAKIR