Gözaltına alınan akademisyenlere sahip çıktılar!

Gözaltına alınan akademisyenlere sahip çıktılar!

Kocaeli Üniversitesi’nde görevli 12 akademisyenin gözaltına alınmasına HDP,CHP ve bazı gazeteciler tepki gösterdi!

 

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adı altında PKK diliyle yazılan bildiriye imza atan Kocaeli Üniversitesi’nde görevli 12 akademisyen gözaltına alındı. Gözaltıların ardından HDP,CHP ve bazı gazeteciler duruma tepki gösterdi.

 

ŞAŞIRMADIK!

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ  gözaltılar ile ilgili "Bizleri oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız" sözlerini hatırlattı, "Tehditçi çete şefi, bir mafta şefi sokaklarda geziyor, bu ibret verici." ifadesini kullandı.

ALIŞTIK!

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise , bazı milletvekilleri ile parti genel merkezinde CHP Parti Meclisi Bildirisi'ni açıkladı. CHP Parti Meclisi Bildirisi'nde "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamayı emir telakki eden yargının ve bazı üniversite yönetimlerinin harekete geçmesi Türkiye demokrasisine yeni bir leke düşürdü. Söz konusu akademisyenler bildirgesi ekseninde devam eden hukuksuz soruşturma, gözaltına alma ve görevden uzaklaştırmaların derhal son bulmasını talep ediyoruz" denildi.

BUNU DA GÖRDÜK!

Türkiye Gazetesi'nden Yıldıray Oğur ile Star Gazetesi'nden Aziz Üstel de uygulamayı sosyal medya hesabı Twitter'da eleştirdi.

Oğur, "Bildiriden daha saçma bi kararın altına imza atmayı başaran savcı bey!" derken, Üstel de "Katılırsın katılmazsın ama göz altı neyin kafası!!" dedi.

Öte yandan Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu ise  bugünkü "Bildiri, tepkiler, sonuçlar..." başlıklı yazısında Barış İçin Akademisyenler Grubu'nun Güneydoğu'daki çatışmalar nedeniyle bildiri imzalamasının ardından hükümet ve kamuoyundan gelen tepkileri ele aldı. Bayramoğlu, "Devlet başkanından yargıya uzanan bir çizgide, akademisyenler bildirisinde olduğu gibi bu ve benzer iddiaları bir “suç nesnesi” haline getiren, haksız ve dayanıksız da olsa eleştiriyi, eleştirel tartışmayı bir ihanet olarak tanımlayan sistem, bu iddiaların lehine bir faaliyet gösteriyor" ifadelerini kullandı.