Grafen teknolojisi hayatımızı değiştirecek!

Grafen teknolojisi hayatımızı değiştirecek!

Çelikten 300 kat daha sağlam ve esnek olan Grafen maddesinin elektronik eşyalarda kullanılmasıyla cihazlar daha hızlı şarj olacak, bükülebilir telefonlar ve elektronik kağıtlar hayatımıza girecek.

Dünya yeni bir teknolojinin arifesinde. Grafen maddesinin hayatımıza girmesiyle bugünkü anlamdaki cep telefonları tarihe karışacak. Cihazlar daha hızlı şarj olacak ve elektronik kağıtlar hayatımıza girecek. 

Son derece ince bir yapıya ve sıra dışı özelliklere sahip olan Grafen'den üretilen Grafen Aerojel, eğilip bükülmeden kendi ağırlığının 40 bin katını taşıyabiliyor. Grafen'den elde edilen köpük, 1 santimetrekareye 1 tondan daha fazla darbeye de dayanabiliyor.  

Orijinal boyutunun yüzde 5'ine kadar sıkıştırılabilen süper madde, yeniden kendi biçimine ve büyüklüğüne dönüyor. Sıkıştırma işleminin bin defa tekrarlanmasına karşın süper madde hiçbir zarar görmüyor. Isıya karşı da son derece dayanıklı olan madde, roket ve füzelerin yol açtığı darbeyi emmesi için tankların yüzeyinde ve askerler için zırh üretiminde kullanılabilecek.  

Ayrıca iletken olarak kullanılabilen Grafen ile bir dakikada şarj edilen piller, katlanabilen ve rulo yapılabilen kağıt kadar ince cep telefonlar üretilebilecek. 

Apple, Google, IBM ve Samsung gibi dev firmalar yeni cihazlar için şimdiden kolları sıvamış durumda. Bu tasarıma sahip cep telefonlarının çok değil, bu yıl içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

TÜRKİYE'DE DE ÇALIŞMALAR MEVCUT 

Grafen konusunda Türkiye'de de çalışmalar mevcut. Avrupa Birliği’nin öncelikli araştırma konularından biri olarak belirlediği Grafen için TÜBİTAK, Ekim 2013’te bir çağrı yayınlamıştı. Sabancı Üniversitesi’ndeki çalışmalar, Grafen'in günlük yaşamdaki enerji uygulamalarında rolünü artırma amacını taşıyor.  

Bu bağlamda güneş enerjisinde kullanılan fotovoltaik hücreler, bataryalar, yakıt hücreleri, hidrojen depolama gibi modern dünyanın enerji politikalarını etkileyecek çalışmalar söz konusu. 2013 sonunda başlayan çalışmalarla bu alanda bir yetkinlik merkezi oluşturmayı amaçlayan Sabancı Üniversitesi, yakıt pilinde Grafen kullanımına odaklanıyor. 

GRAFEN HANGİ ALANLARDA KULLANILIYOR? 

Bükülebilir telefonlar. 

Elektronik kağıtlar. 

Bataryaların ultra hızlı şarj edilmesi. 

Hızlı flash hafızalar. 

Küçük ve verimli biyosensör cihazlar. 

Bataryaların yerini alabilecek süperkapasitörler. 

Su geçirmeyen kıyafetler 

Daha sağlam ve hafif uçaklar ve koruma ekipmanları. 

Doku yenilenmesinde yardımcı malzeme olarak kullanmak. 

Tuzlu suyu, içilebilir suya dönüştürmek. 

Doğrudan vücuttaki nöronlara bağlanabilen biyonik cihazlar 

Radyoaktif atıkların daha kolay temizlenebilmesi. 

Güçlü ve daha dengeli aletler ve spor ekipmanları üretilmesi 

Enerjinin depolanması ve dağıtımı alanında.