Gribe karşı su için

Gribe karşı su için

Gribe karşı korunmanın yollarını anlatan Dr. Işın Sayın, meyve ve sebze tüketmenin önemine değinirken, su tüketimine de dikkat çekti.

Işın Sayın, “Çay, kahve, bitki çayı değil de esasen, içme suyunun kendisini ortalama 2 litre içmenizi öneririm” dedi.

Diyetisyen Dr. Işın Sayın, kış aylarında en çok görülen grip salgınlarına karşı yapılması gerekenleri anlattı. Aynı zamanda bir ebeveyn olan Diyetisyen Dr. Işın Sayın, “Sıfır bahaneyle yola çıkın. Alışverişten servise kadar çözüm odaklı olun. Aileye sebzeyi sevdirmenin/yedirmenin yollarını bulun. Her gün 1 öğün düzenli olarak sebze yemeği yenmesi için özen gösterin. Çiğden rendelenmiş sebzeler, közlenmiş, haşlanmış, fırınlanmış, buharda pişmiş, tost makinesinde ızgara edilmiş sebze seçeneklerinin üzerine zeytinyağı gezdirerek sebze yemeklerini daha keyifli hale getirebilirsiniz. Bunların yoğurtlu/yoğurtsuz versiyonlarını sarımsak, baharat gibi antioksidanlarla lezzetlendirerek deneyebilirsiniz. En azından hafif diri bırakın, aşırı pişirmemeye çalışın. Et grubu besinlerin yanında da yağsız olarak servis edin. Etin yağı vitamin emilimi için yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Hastalık yokken meyve yemeyip, hasta olunca 1 günde yarım kasa meyve yemenin faydası tartışılır” diye devam eden Işın Sayın, “Bu nedenle günlük olarak az tatlı meyvelerden her gün kişi başı 2 porsiyon tüketmek daha koruyucu olacaktır. Bir porsiyon, az tatlı, kışın bulunan, antioksidan etkisi güçlü meyveler: 1’er orta boy ayva, greyfurt, nar, portakal, 1 kivi, 2 mandalina, 10 yaban mersini, 4 kuru erik gibidir” şeklinde konuştu.

"HAVUÇ ÇOK DEĞERLİ BİR SEBZE"

Enfeksiyon tedavisinde de enfeksiyonu önlemek için bol su içmeye dikkat çeken Işın Sayın, “Çay, kahve, bitki çayı değil de esasen, içme suyunun kendisini ortalama 2 litre içmenizi öneririm” dedi.

Terleyerek yapılan, tempolu, aralarda duraklamasız yürüyüşler de enfeksiyonu önleyici etkiye sahiptir. Artık salçalı yemeklerin etkisini yitirmeye başladığından bahseden Işın Sayın, püre haline getirilen domatesleri yemeklerde kullanmayı önererek, şunları söyledi:

“Her gün et grubunun yanında mutlaka salata yiyin. Bu esnada da salatanızda en vazgeçilmez bitki havuç olsun. Havuçtan korkmayın, hastalık sizden korksun. Havuç çok değerli bir sebze olup; kabak, salatalık, patlıcan ve benzerine göre birazcık daha fazla karbonhidrat içerir, hepsi bu. Baklava değil, börek değildir.

Nelerden korkuyoruz, nelere merak sarıyoruz bir düşünün. A vitamininden çok zengindir ve özellikle tok karnına, çiğ olarak ve çok çiğnenerek yenilmesi de enfeksiyona karşı koruyucudur. Her gün 10-20 adet yer fıstığı tüketin. İçeriğindeki E vitamini de antioksidandır ve bağışıklık güçlendiricidir. Adaçayı, zencefil, zerdeçal, limon, greyfurt, portakal, taze yeşillikler (kuzukulağı, tere, roka, kıvırcık gibi) her zaman elinizin altında dursun, her gün bunları düzenli kullanma alışkanlığı edinmeye çalışın. Böylece çok daha güçlü bir bağışıklık sisteminiz olacak.”