Hakan Polat, Kürtler'in tarihi diye görülen Şerefname'nin Cinleri'ni yazdı

Hakan Polat, Kürtler'in tarihi diye görülen Şerefname'nin Cinleri'ni yazdı

AVAZTÜRK Genel Yayın Koordinatörü Hakan Polat, “Şerefname’nin Cinleri” başlığıyla kaleme aldığı bugünkü yazısında, Kürtlerin, tarihini anlatan en önemli eser diye kabul ettiği kitapta, Kürtlerin kökeninin birkaç rivayet ve masalın ötesine gitmediğini iddi

Hakan Polat, ezberleri bozacak yazısında, “Şerefhan, Kürtlüğü Müslüman kimliğiyle ortaya çıkarmakta ve yazdığı kitapta Arapların ve Türkmenlerin tarihini anlatmaktadırlar.

Bahsettiği Kürt devletleri ise Türkmen devletlerine bağlı , onların oluşturduğu feodal yapıya uyum sağlamış yarı Arap yarı Türk kültür izleri taşıyan beylerdir. Kitabın daha sonraki bölümlerinde ise  Kürt tarihi dönemindeki Safevilerin, Akkoyunluların, Karakoyunluların savaşları, ondan sonra da Kaçarların tarihi anlatılmaktadır. Ve böylelikle on binlerce sayfa da yazılsa esas olarak Kürtlerin aktör olarak var olabildiği tek bir tarih söz konusu değildir” ifadeleriyle çok önemli noktalara parmak bastı.

Polat’ın asıl olay yaratacak ifadeleri ise yazının son kısmında şu şekilde yer aldı:

“Sonuç olarak Emir Şeref , Kürtlerin Turan krallarına bağlı bir boy olduğunu uzun uzun, tarihte yok olmuş Türmen devletlerinin adını bir bir yazarak anlatır bizlere ve  bu boyutuyla Şerefname aslında bir Pan-Türk tarih yazımı olarak okunmalıdır.”

İşte Hakan Polat’ın sitemizdeki köşesinde yayınlanan fırtınalar koparacak o yazısının linki:

http://www.avazturk.com/yazar-serefname-nin-cinleri-140.html