Halktan hükümete büyük destek

Halktan hükümete büyük destek

ORC Araştırma Şirketi'nin Mart ayı siyasi gündem araştırması, başkanlık sisteminden dokunulmazlıklara, paralel yapı ile mücadeleden Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararına kadar gündemin önemli konu başlıklarına seçmenin bakışını ortaya koy

Araştırmaya göre teröre destek veren milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyenlerin yüksek oranı dikkat çekti.

 

 

CHP'de Deniz Baykal'ın çıkışı, MHP'de muhaliflerin Pensilvanya destekli hamleleri de vatandaşlara soruldu.

 

 

Cevaplar, Türkiye'nin son dönemde merak ettiği birçok soruyu da cevaplamış olldu.

 

 

ORC'nin Mart siyasi gündem araştırması, 36 ilde toplam 4 bin 176 kişi ile gerçekleştirildi."Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz" sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 54'ü AK Parti karşılığını verdi.

 

 

1 Kasım seçimlerinde yüzde 25 civarında oy alan CHP'nin oy oranının yüzde 21.7'ye düştüğünü gösteren araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

 

 

MHP yüzde 11.6 ile yüzde 10'luk barajı geçiyor.

 

 

HDP ise yüzde 7.8 ile baraj altında kalıyor.

 

 

Kamuoyunun araştırmasının bir başka önemli sonucu ise Başkanlık Sistemi'ne desteğin arttığına ilişkin oldu.

 

 

"Başkanlık sistemini destekliyor musunuz?" sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 57'si "destekliyorum" yanıtı verdi. ORC'nin geçen aya ilişkin siyasi gündem araştırmasında Başkanlık sistemine destek verenlerin oranının yüzde 56 olduğu belirtilmiş ve AK Parti seçmeninin de yüzde 95'inin sistemi desteklediği kaydedilmişti.

 

 

PARALELLE MÜCADELEYE DESTEK YÜZDE 89.5

"Paralel yapıyı etkisiz hale getirmek için gerçekleştirilen operasyonları destekliyor musunuz?" sorusuna ise araştırmaya katılanların yüzde 89.5'i destek verdiği karşılığını verdi. Paralel yapı operasyonlarına destek vermeyenlerin oranı ise yüzde 10.5'de kaldı.

 

 

Araştırmaya katılanlara gündemin bir başka sıcak başlığı Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararı da soruldu.

 

Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili vermiş olduğu hak ihlali kararını doğru buluyor musunuz?" şeklindeki soruya araştırmaya katılanların yüzde 62'i "yanlış buluyorum" yanıtını verirken yüzde 33.5'lik kesim ise doğru bulduğu karşılığını verdi. Aynı soruya yanıt vermeyenlerin oranı ise yüzde 4.5 oldu.

 

 

HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması tartışılırken araştırmada "teröre destek veren milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmalı mı?" yönündeki soruya katılanların neredeyse tamamı 'evet' yanıtını verdi.

 

 

Teröre destek veren milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyenlerin oranı yüzde 93.5 olurken yüzde 6.5'lik bölüm bu yöndeki soruya 'hayır' yanıtını verdi.

 

 

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal son günlerdeki açıklamalarıyla CHP'de tartışmaya yol açarken araştırmada CHP seçmenine "Kemal Kılıçdaroğlu ile Deniz Baykal genel başkanlık yarışına girse hangisini genel başkan olarak görmek istersiniz?" sorusu yöneltildi.

 

 

Bu soruya ise CHP seçmeninin yüzde 52.1'i Deniz Baykal, yüzde 40'ı ise Kemal Kılıçdaroğlu karşılığını verdi. Aynı soruda yüzde 7.9'lik kesim ise herhangi bir görüş belirtmedi.

 

 

Yine CHP seçmenine Atatürk posteri skandalında Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın ihracıyla sonuçlanan süreçle ilgili "Yaşanan sürecin doğru şekilde sonuçlandığını düşünüyor musunuz?" sorusu yöneltildi. Bu soruya da CHP seçmeninin yüzde 78'i 'hayır' yanıtını verirken yüzde 13.7'lik kesim ise evet karşılığını verdi.

 

 

MHP BAHÇELİ'DE ISRARLI

Araştırmada kongre tartışmaları nedeniyle MHP seçmenine 'MHP Genel Başkanı olarak kimi görmek istiyorsunuz?" sorusu yöneltilirken bu soruya seçmenin yüzde 58.5'i Devlet Bahçeli karşılığını verdi.

 

 

Genel başkanlığa aday Meral Akşener'e ise MHP seçmeninin ancak yüzde 27'lik bölümünün destek verdiği belirtildi.

 

 

"MHP'de yaşanan genel başkanlık tartışmalarında paralel yapının etkisinin olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna ise MHP seçmeninin yüzde 60'ı 'evet', yüzde 29.2'si ise 'hayır' yanıtını verdi. Yüzde 10.8'lik bölüm isefikir belirtmedi.