1. HABERLER

 2. ÖZEL HABER

 3. Hava Savunma ve Taarruz gücüne FETÖ 'DARBE'Sİ!
Hava Savunma ve Taarruz gücüne FETÖ 'DARBE'Sİ!

Hava Savunma ve Taarruz gücüne FETÖ 'DARBE'Sİ!

ÖZEL HABER- Fetullahçı Terör Örgütü’nün Silahlı Kuvvetler’deki örgütlenmesine dair şok bilgilere AVAZTÜRK ulaştı. Adli makamlara da intikal eden bilgilere göre, örgütün Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı, Adli Müşavirliği, İstihbarat Başkanlı

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadelede gelinen noktaya dair yoğun eleştiriler yapılırken, örgütün özellikle Türk Silahlı Kuvvetler’deki unsurlarına dokunulmaması kamuoyunda büyük rahatsızlığa sebep olmuştu. Örgütün TSK’daki kripto mensupları vasıtasıyla son çare olarak askeri darbeye teşebbüs edebileceğinin de tartışıldığı şu günlerde AVAZTURK.COM çok önemli bilgilere ulaştı. Adli makamlara da intikal ettiği öğrenilen bilgilere göre, Fetullahçı Terör Örgütü, özellikle Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde önemli bir kadrolaşmaya gitmiş.

ÖRGÜTTEN OLMAYANLARI ‘NAKLİYE PİLOTU’ YAPMIŞLAR

Balyoz Soruşturma ve Dava sürecinin ana hedefi olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Personel Başkanlığı, Adli Müşavirliği, İstihbarat Başkanlığı, Harp Okulu ve Askeri Liseler, Harp Akademisi, Uçuş Okulu, Uçuş personelinin periyodik muayenelerinin yapıldığı hastaneler ve Hava Teknik Okullar Komutanlığı gibi en kritik birimlerine nüfuz edebilecek kadrolara sahip olduğu iddia edilen örgütün, 2010-2014 arasında Harp Okullarına kendi elemanlarını yerleştirdiği, bu elemanlar eliyle kendinden olmayan Harp Okulu öğrencilerini fişlettirdiği, fişlenen bu öğrencilerin de okulda veya uçuş okulunda yetenek veya akademik yetersizlik gerekçesiyle elendiği iddia edildi. Uçuş konusunda çok yetenekli olan pilotların ise mezuniyet derecelerinin düşürülerek “nakliye pilotu” olarak görevlendirildiği öne sürüldü.

Örgütün, nüfuz ettiği birimler vasıtasıyla, kendi hazırladıkları pilotaj sağlık yönergesi kapsamında kendilerinden olmayan pilotları da elediği belirtilirken, dışarıdaki hastanelerden geçerli sağlık raporlarının da geçersiz sayıldığı iddia edildi.

KURMAY PERSONELE SOSYAL MEDYA KUMPASI

Örgütün, kendine mensup olmayan pilotları, karargah veya geri hizmet statüsüne çekerek istifa ve emekliliğe zorladığı da öne sürülürken, bu yönde uygulanan zorlamalara karşı direnç gösteren Kurmay personel hakkında da twitter ve asılsız mektuplarla terfi engelleme kumpaslarının kurulduğu belirtildi. Bu şekilde bir çok yetenekli subayın ordudan emekli olmak zorunda bırakıldığı iddia edildi.

UÇUŞ GÜCÜ SİSTEMATİK OLARAK ZAYIFLATILDI

Örgütün Hava Kuvvetlerinde uyguladığı bu sistematik süreç sonunda, ordunun uçuş kabiliyetinin zayıfladığının, bir çok kazanın da bu nedenle yaşandığının öne sürdüğü bilgilere göre, örgüt, uçuşları yöneten Kurmay Pilotları, Filo ve Kol Komutanlarını, yeterli uçuş tecrübesi kazanmadan Harp Akademisi, Karargah Görevi ve Yurt Dışı görevleri ile görevlendirip uçuştan uzak bıraktığı, filolardaki uçuş görevlerine dönen personelin uçuş tecrübesizliği nedeniyle de hem uçuş hem de planlama ve idari hataların oluştuğu öğrenildi.

Örgütün, uçuş eğitim süre ve standartlarını da sistematik bir şekilde düşürdüğü öğrenildi.

KUVVET KOMUTANI BİLE İSYAN ETMİŞ!

Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün, 2 Aralık 2014 günü Akıncı Üssü’nde yaptığı toplantıda, “Şu an Hava Kuvvetleri uçucu personel tecrübesi yakınımızdaki Yunan Hava Kuvvetlerinin de gerisine düşmüş durumda” ifadelerini kullandığı da öne sürülürken, Öztürk’ün, 2013-2014 arasındaki 6 ayrı uçak kazasına dikkat çektiği belirtildi.

9 AYRI KAZADA TECRÜBESİZLİK İZİ…

Fetullahçı Terör Örgütü’nün, Türk Hava Kuvvetleri’nin uçuşa dayalı savunma ve taarruz gücünü sistematik olarak zayıflatma hamlelerinin, 2013-2015 arasında yaşanan ve 10 uçağın zarar gördüğü 9 ayrı uçak kazasında da kendini gösterdiğinin tek tek anlatıldığı ve adli kaynaklara da intikal eden bilgilere göre, bu kazalara uğrayan uçaklar incelendiğinde, 4 adedinin F4, 6 adedinin de F16’dan oluştuğu belirtiliyor.

Kazaların tamamının temel sebebinin insan faktörü olduğuna işaret edilen bilgilere göre, 6 pilotun F4’te 1 pilotun da F16’da şehit olduğu belirtiliyor.

İŞTE O KAZALAR

AVAZTÜRK’ün ulaştığı ve adli makamlara da intikal ettiği öğrenilen ve Hava Kuvvetleri’ndeki Fetullahçı Terör Örgütü yapılanması ve Türkiye’nin uçuşa dayalı savunma ve taarruz gücünün sistematik olarak zayıflatılma stratejisinin neden olduğu 9 ayrı kaza bilgisi ise şöyle:

 • 22 Ocak 2013 tarihinde Diyarbakır’da 8. Ana Jet Üs Komutanlığına ait F16 uçağı gece uçuş için kalkış yaparken pistten çıkarak ağır hasar görür. Kaza kırımda; pilotaj ve yer makinisti hatası tespiti yapılır.
 • 13 Mayıs 2013 tarihinde Suriye krizi kapsamında Hatay bölgesinde-Osmaniye üzerinde bekleme görevi yaparken, pilotun bel kemerinin tokasını uçuş kumandası ile sandalye arasında sıkıştırması ve uçağın kontrolünü kaybetmesiyle düşer. Kara kırımda; pilotaj ve eğitim eksikliği tespiti yapılır. Bu arada pilotun eğitim eksikliği nedeniyle elenmesi gerekirken elenmediği anlaşılır.
 • 30 Eylül 2013 tarihinde Sivas Kangal’da RF-4e uçağı düşer. İki pilot yaralı kurtulur. İnceleme heyetinin ön raporunda pilot hatası tespit edilmesine rağmen, incelemeyi yapan heyet görevden uzaklaştırılarak yeni görevlendirmelerle yeni bir rapor yazdırılır.
 • 23 Haziran 2014 tarihinde Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığına ait F-16 uçağının geçirdiği kaza kırımında da, pilotun iniş sırasında uzun oturmasından dolayı pistten dışarı çıktığı tespit edilir.
 • 1 Ağustos 2014 tarihinde 4. Ana Jet Üs Komutanlığına ait F-16 Afyon yakınında limitlerin altına inip yüksek gerilim hattına çarpması ve Afyon meydanına acil iniş yaparak düşmekten kurtulması olayında da yapılan incelemelerde pilotaj hatası tespit edilir.
 • 1 Eylül 2014 tarihinde Diyarbakır  8. Ana Jet Üs Komutanlığına ait F-16 uçağı da son yaklaşma mesafesindeki limitlerin altına inerek elektrik direğine çarpar. Pilotun atlayarak kurtulduğu kazanın incelemesinde de pilotaj hatası tespit edilir
 • 1 Aralık 2014 tarihinde 5. Ana Jet Üs Komutanlığına ait F-16 uçağı kolda inişe yaklaşırken, bulut içi tecrübesizlik nedeniyle his yanılması sonucu uçağın kontrolü kaybedilir. Pilot atlayarak kurtulur.
 • 24 Şubat 2015 Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığına ait 2 adet Rf-4e uçağı gece inişi sırasında dağa çarpar ve 4 pilot şehit olur. Kaza kırımda pilotaj hatası tespiti yapılır. Ancak ilginç bir şekilde kusur yer radar operatörlerine bağlanmak istenir.
 • 5 Mart 2015 tarihinde Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığına ait F-4e 20202 uçağı Konya’da düşer. İki pilot şehit olur. Kaza kırımda yine tecrübesizlikten kaynaklı pilotaj hatası tespiti yapılır.

AVAZTURK.COM/ÖZEL

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.