Hicab'dan Türkiye'ye teşekkür

Hicab'dan Türkiye'ye teşekkür

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu HCN Koordinatörü ve eski Suriye Başbakanı Hicab, Türkiye'nin Suriye halkının temel taleplerine ulaşması için verdiği destek için Başbakan Davutoğlu'na teşekkür etti.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komisyonu (HCN) Koordinatörü ve eski Suriye Başbakanı Riyad Hicab'ın, Türkiye'nin Suriye halkının temel taleplerine ulaşması için verdiği destekten ötürü Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür ettiği bildirildi.

HCN Koordinatörü'nün basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Hicab, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Başbakan Davutoğlu ile bir araya gelerek, Suriye'de siyasi çözüm konusundaki gelişmeleri görüştü.

Görüşme sırasında Hicab, Suriye'de siyasi geçiş süresinin gerçekleşmesi için gösterilen diplomatik çabalara katkısından ve Suriye halkının temel taleplerine ulaşması adına verdiği destekten ötürü Türkiye'ye ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür etti.

Suriye'deki bazı bölgelere uygulanan ablukanın ve hava saldırılarının devam etmesinden endişeli olduklarını belirten Hicab, şunları ifade etti:

"HCN, Suriye'de özellikle ablukanın kaldırılarak insani durumların iyileştirilmesi, hava saldırılarından ve savaştan zarar gören bölgelere insani yardımların ulaştırılması, gözaltına alınanların serbest bırakılması ve sivil yerleşim yerlerine hedef gözetmeksizin yapılan bombardımanların durması konusunda uluslararası bazı güçlerden aldığı garanti ve taahhütlerin ardından görüşmelere katılma konusunda olumlu cevap verdi. Rejim ve müttefikleri Suriye halkına yönelik ihlallerine devam ederse muhalif heyetin Cenevre'deki görüşmelere katılması için ortada bir sebep olmayacak."

Hicab, Birleşmiş Milletler ve uluslararası güçlerin, rejim ve müttefiklerinin halka yönelik ihlallerini durdurmaması halinde HCN heyetinin görüşmelerden çekilmek zorunda kalabileceğini belirtti.