Hüseyin Kulaoğlu,figüran oyuncuların uğradığı haksızlıkları yazdı!

Hüseyin Kulaoğlu,figüran oyuncuların uğradığı haksızlıkları yazdı!

Avaztürk Yazarı Hüseyin Kulaoğlu, figüran oyuncuların neler yaşadığını bir gün kendi deneyimledi ve yazdı...

Kurtlar Vadisi Pusu dizisi paramı vermedi!

Film, dizi ve reklamlarda oynamak için çeşitli mecralarda yer alan, “Yeni yüzler aranıyor” ilanının peşinden giden kişilerin nelerle karşılaştıklarını görmek için bir günlüğüne Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde figüran oldum.

Her şey aslında bir gün akşam saatlerinde facebook’ta gezinirken oyuncu olan bir kişinin duvarında “Yarın Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde ‘aşiret koruması’ olarak oynayabilecek 30-45 yaş arası kişilere ihtiyaç var” şeklinde bir paylaşımda bulunmasıyla başladı.

Paylaşımının altına yazdığı WhatsApp numarasından hemen Al Ka ajanstan Onur Alkan ile irtibat kurup “29 yaşında, 1.73 boyunda, 65 kilodayım” dedim.

Gerçi 30-45 yaş arası yeni yüz arıyorlardı ama bir yaştan sorun çıkmayacağını düşündüm.

Karşımdaki kişi ise aşiret ekibinin tamamlandığını ama başka projeler olursa çağırabileceğini söyledi.

Aradan yarım saat geçmeden ise müsait olup olmadığımı sordu ve olumlu cevabın ardından hemen benim yarın saat: 12.30’da Mecidiyeköy’de olmamı istedi. Siyah bir takım elbise giymem gerektiğini de tembihledi.

Gece 12’ye yakın bir saatte tekrar arayıp çekim saatlerinin değiştiğini saat: 11.00’de Mecidiyeköy’de olmam gerektiğini belirtti ve “keskin geleceksin dimi” dedi.

AŞİRET KORUMASI

Böyle bir psikoloji altında saat: 11.00’den önce toplanma yerine vardım. Birkaç siyah takım elbiseli genç de orada bekliyordu. Onlarla ayaküstü tanıştık. Daha sonra birçok kişi daha geldi. Dizinin bu sahnesi için 8 aşiret korumasına, 15 de aşiret adamına ihtiyaç varmış.

Cast Ajans yetkilisinin ısrarına katılmamak elde değilmiş. Çünkü “gelirim” diyen birçok kişi gelmemişti.

Ajans yetkilileri, gelmeyen adamların yerine yeni adamlar bulma telaşına düştü. Cep telefonları ellerinden düşmüyor, bir sağı bir solu arıyorlardı.

12.30 gibi ancak minibüsleri binip çekimlerin yapılacağı yere doğru yola çıktık. Yani erkenden 11.00’de gelmemin de aslında bir mantığı yokmuş…

BEYKOZ’UN SIRTLARINDA ÇEKİM

Beykoz’un sırtlarına doğru Çavuşbaşı’na çıktık, çekimin yapılacağı villaya geldik. Dizinin 267. bölümü çekiliyormuş. Bu villa aşiret reisinin eviymiş. Burada çekilecek olan sahnelerde “Gölge” lakaplı oyuncu, aşiret reisini Irak’ta ziyaret ediyormuş. Bende koruma olacakmışız. Elime bir silah verip sadece ayakta dikileceğim ve tahmini olarak 3 saniye ekranda olabileceğim. Ama koruma sayısı bir türlü 8’e tamamlanamadı.

Dizi setinden bir bayan görevli, telefonla ajans yetkililerini arayıp, “Bu suiistimaldir. Ben gece gündüz çalışıyorum. Bana 8 aşiret koruması ve 15 aşiret adamı lazım” diye bağırıyordu.

Sağı solu aramalar sonucunda biri pazarcı diğeri konfeksiyoncu olan iki genç geldi. Bir de 18 yaşında daha sakalları bile çıkmamış bir genç geldi. Sonunda 8 kişi olmuştuk ve set görevlilerinin yani kuaför ve kostüm sorumlusunun karşısına dizildik.

Siyah takım elbisem, beyaz gömleğim ve jöleli saçlarımla “aşiret korumasına” uygun seçildim.

 

Kimisinin bıyığı düzeltildi, kimisinin saçı, kimisine ayakkabı verildi. Sonradan gelen pazarcı ve konfeksiyoncunun hiçbir şeyden haberi olmadığı için baştan sona onları yenilediler.

Set görevlisi; “Daha önce bu dizide oynayan var mı? diye sordu.

Bir adama dönerek, “Sen oynamadın mı?” dedi.

- Yok.

Ya sen oynadın abi. Kendimi keserim oynadın. Ben seni hatırlıyorum.

- Çok eskiden oynamıştım.

Ya az önce oynamadım diyordun şimdi ise çok eskiden oynadım diyorsun, şeklinde bir muhabbet geçti.

Daha sonra ise adama rol verdiler ve aşiret adamı oldu. Adam bir kenara geçtiğinde arkadaşına “Ben bu dizide üç beş sefer oynadım. Bunlarda hemen tanıyorlar” dedi.

400 BİN ADAM ÖLMÜŞ

Kurtlar Vadisi ve Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde yani 12 yıllık süre içerisinde bugüne kadar 400 bin kişi dizide öldürülmüş. Dizinin ekibi ölen bir kişinin tekrar oynamaması için azami dikkat gösteriyor ve bu yüzden herkese tek tek soruyorlar.

SET HAZIRLIĞI

Birkaç saatlik set hazırlığının ardından villanın kapısının önüne 3 koruma gerektiği söylendi. Aramızdan 3 kişiyi seçtiler ve onları ön kapıya koydular. Daha sonra bizleri arka bahçeye gönderdiler ve burada beklememiz gerektiği söylendi.

Yani kibarca, “Biz çekim yaparken elimize ayağımıza dolaşmayın gidin orada sessizce oturun” denildi.

Bir süre sonra iki korumaya daha ihtiyaç olduğu söylendi. Ben hariç iki kişi daha seçtiler. Beni gören görevli, “Daha kalıplı birisi yok mu?” diyerek başkasını seçti.

Arka bahçede; bir oturduk, iki oturduk, üç oturduk bir türlü zaman geçmiyor. Bir insana yapılacak en büyük kötülük ona hiçbir iş vermeden oturmasını söylemektir. Bir saat oldu, iki saat oldu, üç saat oldu, yok. Hala oturuyoruz.

Sohbet et et nereye kadar? Figüranların çoğu bu işi meslek edinmiş. Her gün farklı bir dizinin setine gidiyorlarmış. 5 senedir bu işi yapanlar bile var.

Bu sohbetler böyle devam etti. Bir de en büyük sıkıntı sürekli sigara içmeleriydi.

Sette en alt kademede olan figüranından, yardımcı oyuncusuna, en üst kademesinden başrol, yapımcı ve yönetmenine kadar herkes sigara içiyor. Ellerden sigara düşmüyor. Birini söndürüp diğerini yakıyorlar. Sigara içmeyen birisi olarak resmen boğuldum.

Akşam olduğunda ise herkesin cebindeki paket bitmişti ve mahalle bakkalına çok uzak olan bir yerde olduğumuz için herkes birbirinden otlanmaya başlamıştı.

Bu kadar çok sigara içmelerinin sebebini sorduğumda ise setin çok stresli olduğunu ve bu yüzden çok sigara içtiklerini söylediler.

YAZININ DEVAMINI BU LİNKTEN OKUYABİLİRSİNİZ

http://www.avazturk.com/yazar-kurtlar-vadisi-pusu-dizisi-parami-vermedi-83.html