İhracatçıya büyük destek!

İhracatçıya büyük destek!

Türkiye İhracatçılar Meclisi, 71 bini aşkın ihracatçıya daha fazla destek vermek amacıyla 5 banka ile işbirliği protokolü imzaladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan 71 bini aşkın ihracatçıya ve ihracata daha fazla destek vermek amacıyla Akbank, Fibabanka, Halkbank, Vakıfbank ile katılım bankası olarak hizmet veren Kuveyt Türk ile işbirliği protokolü imzaladı.

İhracatçıya finansal anlamda destek amacıyla çalışmalarını yürüten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), bankalarla olan işbirliklerinin kapsamını genişletti. TİM, ihracatçılara, özel avantajlara sahip banka kredileri desteğinin yanında, sigorta ve faktoring gibi finansal ve operasyonel risklere karşı koruyacak finansal ürünler sunacak işbirliği protokollerini Akbank, Fibaanka, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankalarından Kuveyt Türk ile gerçekleştirildi. Ayrıca ihracatçıya ilave çözüm önerileri sunacak bankalar, konvansiyonel bankacılık ürünlerinin yanı sıra uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini artıracak hizmetler de verebilecek.

FİNANSMANA ERİŞİM HIZLANDIRILDI

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların son dönemde sürmekte olan olumsuz konjonktüre karşı daha dirençli olması için finansmana erişim ve finansman maliyetlerinin düşürülmesinin önemine değinerek, imzalanan protokollerle ihracatçılara finansman konusunda yeni imkanlar sunulacağını söyledi. Büyükekşi şöyle devam etti: “Birçok bakımdan zorlu olan 2015 yılını geride bıraktık. Yerel para birimlerinin değer kaybettiği, enerji, petrol ve emtia fiyatlarının gerilediği ve yakın çevremizde siyasi istikrarsızlık, iç savaş gibi durumların yoğun olduğu bir iklimi yaşadık. Bu yıl da sürmekte olan olumsuz konjonktüre karşı daha dirençli olmak ve ihracatımızı artırmak için TİM olarak çalışmalarımızı hızlandırdık. İhracatçıların en kritik sorunlarının başında gelen finansman maliyetlerinde yaşanan sorunların çözümü konusunda önemli bir noktaya geldiğimize inanıyoruz. Şimdiye dek Eximbank, Finansal Kurumlar Birliği ve çeşitli özel bankalar ile önemli işbirliklerine imza attık. Bu yıl da anılan bankalar ile kapsamı genişletilerek yenilediğimiz işbirliği protokolleri ile meclisimiz çatısı altındaki ihracatçı birliklerinin üyelerine ayrıcalıklı finansman ürünleri sunarak ihracatçılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz”.

BANKALARDAN AVANTAJLI ÜRÜNLER

Akbank, TİM ile bu yıl imzaladığı 'İhracat Tam Destek Protokolü' çerçevesinde sağladığı finansal kaynakları, kredi çeşitliliğini, sigorta ve türev enstrümanları dahil ihracatçıların ihtiyaç duyduğu diğer bankacılık ürün ve hizmetlerini cazip fırsatlarla sunarak ihracatçılara katkıda bulunmaya devam edecek.

Beşinci yılına özel olarak Fibabanka ile yapılan protokol çerçevesinde, TİM üyelerine avantajlı faiz/komisyon oranları ile ihracatın finansmanı amacıyla TL/Döviz kredileri, spot ve rotatif krediler ile gayri nakdi krediler de dahil olmak üzere geniş bir kredi çeşitliliği ile sunulacak. Ayrıca, nakit yönetimi ürünleri, mevduat ve yatırım ürünleri, hazine ürünleri/opsiyon-swap-forward-vob işlemleri ve sigorta ürünlerinin yanı sıra diğer bankacılık ürün ve hizmetleri de verilecek.

Halkbank, 'Kobi İhracat Seferberliği Protokolü' ile araştırma geliştirme ve yenilikçi yaklaşımları ile fark oluşturan TİM üyesi ihracatçı firmalara Avrupa Yatırım Bankası Yenilikçi Kredisi başta olmak üzere, uygun işletme ve yatırım kredileri ve ilgili enstrümanlar ile rekabet avantajı sağlayacak.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, ihracatçılara avantajlı işletme kredisi, ihracat finansman kredisi, Eximbank sevk öncesi ihracat kredisi sağlamanın yanında forward, yatırım finansmanı ve finansal kiralama işlemlerinde indirim uygulayacak. Ayrıca TİM üyeleri, Faizsiz Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)'den Yönetim Gideri Kesintisi, Giriş ve Çıkış Aidatı alınmadan yararlanabilecek.

Vakıfbank, TİM üyelerine avantajlı faiz/komisyon oranları ile geniş bir kredi çeşitliliği ve indirimli dış ticaret destek paketi ile birçok avantaj sağlayacak. Bunun yanında, TİM üyelerine 'Halden Anlayan Tarifeler' adı altında 7 farklı Bankacılık hizmet paketi sunacak.

Kaynak : Yenişafak