IMF Türkiye'yi hem övdü hem de uyardı

IMF Türkiye'yi hem övdü hem de uyardı

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2016 için Türkiye ekonomisine dair tahminini açıkladı.

IMF Türkiye ekonomisindeki büyümenin bu yıl da devam edeceği, ancak büyümeye enflasyonun da eşlik edeceği tahmininde bulundu. 

'Ana zorluk dış dengesizlikler'

Yıllık olağan 4. madde gözden geçirme görüşmelerinin tamamlanmasının ardından IMF heyetinin yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin önündeki ana zorluklardan birinin dış dengesizlikleri azaltmak ve potansiyel büyümeyi yukarı çekmek olduğu vurgulandı.

Petrol fiyatlarındaki geri çekilmeye bağlı olarak yaşanan cari açıktaki daralmanın "memnuniyet verici" olduğunu belirten IMF, diğer yandan "dış dengesizlikler sürdüğüne" de dikkat çekti. IMF, sürmekte olan dış dengesizlikleri gidermek ve enflasyonu düşürmek için "daha sıkı maliye politikası"nın yardımcı olacağı uyarısında bulundu.

IMF'nin büyüme tahmini

Türkiye ekonomisinin 2016'da yüzde 3.5 ile yüzde 4 arasında büyümesinin beklendiğine işaret edilen IMF açıklamasında, "Türkiye ekonomisinde bu yıl güçlü büyüme sürecek; ancak yüksek enflasyon eşlik edecek" denildi.

Enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine yaklaştırmak için daha sıkı bir para politikası duruşunun gerekli olduğu da vurgulanan açıklamada, "Para politikasının etkinliğini artırmak için politika çerçevesi sadeleştirilmeli. Ayrıca, asgari ücretteki artış bazı faydalar sağlayabilir ancak riskler de yapıyor. Ekonominin yeniden dengelenme sürecinde iddialı yapısal reform gündemi önem taşıyor" konularına dikkat çekildi.