İngiliz bakandan AB uyarısı: Şok oluruz

İngiliz bakandan AB uyarısı: Şok oluruz

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, ülkesinin AB'den çıkmasının ekonomide şok etkisine neden olacağını ifade etti.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının derin bir ekonomik şok oluşturacağı uyarısında bulundu.

İngiliz yayın kurumu BBC’ye yaptığı değerlendirmede, “İngiliz sterlinindeki düşüşü gördünüz. Bu bize bu meselenin siyasi bir oyun olmadığını gösteriyor” ifadesini kullandı.

7 yılın dibini gördü

İngiltere’nin 23 Haziran’daki AB referandumunda birlik içerisinde kalmayı tercih etmesi gerektiğini belirten Osborne, “Bu mesele insanların işleri, hayatları ve yaşam standartları ile alakalı. AB’den ayrılmak ülke için derin bir şok oluşturur” dedi.

Geçen hafta sonunda Muhafazakar Partili Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın AB’den ayrılmak yönünde kampanya yürüteceğini açıklamasının ardından İngiliz sterlini sert şekilde değer kaybederek dolar karşısında son 7 yılın en düşük seviyesini gördü.

1.30'a kadar inebilir

Morgan Stanley ve Societe General analistleri İngiliz sterlini/dolar paritesinin önümüzdeki dönemde 1,30 seviyesine kadar gerileyebileceğini öngörüyor.

Hafta başında İngiltere'nin en büyük bankası HSBC’den yapılan açıklamada da ise İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda sterlinin dolar karşısında yüzde 20 değer kaybedebileceği uyarısında bulunulmuştu.