1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. İran alev alev yanarken bölgenin itfaiyesi PYD mi?
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İran alev alev yanarken bölgenin itfaiyesi PYD mi?

A+A-

Trump’ın açıklama ve twitleri, İran’ı birleştirmesi umutlarını artırırken, İran’da maalesef sular daha durulacağa benzemiyor. Türkiye, İran’dan sonra olabilecekler noktasında değişik tedbirler alırken; küresel güçler çoktan bölge itfaiyesi olarak PYD’yi işaret etmiş durumdalar.

Üstelik bu koalisyonun içinde sadece ABD ve İsrail değil ne yazık ki Rusya da vardır. Aşağıdaki Sputnik mahreçli haber ise durumun vehametini ortaya koymaktadır. Haberin sunumu ve spotu aynen şöyle:

‘Suriye'nin Kuzeyinde PYD'nin ilan ettiği Kuzey Suriye Federasyonu, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek olan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi için 140 kişilik bir isim listesini Rusya'ya sundu. Sputnik'e konuşan PYD'nin ilan ettiği Cezire Kantonu Dışişleri Konseyi Eş Başkanı Abdulkerim Ömer, kongreye katılmak istediklerin ifade etti.’

PYD'nin ilan ettiği Cezire Kantonu Dışişleri Konseyi Eş başkanı Abdulkerim Omer, Soçi kentinde düzenlenecek olan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne ilişkin Sputnik'e açıklamalarda bulunuyor.

Kuzey Suriye Federasyonu olarak Soçi toplantısına önem verdiklerini ve toplantıya katılmak istediklerini belirten Ömer şu ifadeleri kullanıyor:

"Astana-8 görüşmelerinden kısa bir süre önce, yani yakın zamanda, Rusya'nın askeri ve siyasi yetkilileri Rojava'ya gelerek misafirimiz oldular. Bizle görüştüler. Görüşmenin içeriği Soçi'de yapılacak toplantıydı. Soçi ile ilgili müzakereler yaptık. Kuzey Suriye Federasyonu'nun bileşenleri ve Demokratik Özerklik Federasyonu olarak Rusyalı yetkililere Soçi kongresi ile ilgili 140 kişilik bir isim listesini sunduk. Onlar da üzerinde duracaklarını ifade ettiler. Görüşmeden birkaç gün sonra medya üzerinden Türkiye bizim kongreye katılmayacağımızı açıkladı. Bu açıklamadan sonra Demokratik Özerklik içerisinde yer alan ve dışında kalan partilerle geniş bir toplantı yaptık ve toplantı sonucunda Suriye sorununun çözümü için yapılacak tüm toplantılara katılmak konusunda hazır olduğumuzu ilan ettik. Aynı zamanda dedik ki hiç kimse şahsi olarak Soçi kongresine katılmayacak, siyasi olarak katılacak.’

Açıklamalar bununla da kalmıyor. Devam ediyor:

‘Astana-8 görüşmeleri sonrası YPG Genel Komutanı Sipan Hemo, Rusya'ya gitti, onların misafiri oldu. Hemo'nun aktardığına göre göre Rusya 'Kürtlerin katılmasını istiyoruz' demiş. Onun dışında şimdiye kadar Rusya tarafından bize Soçi'ye katılıp katılmayacağımızla ilgili resmi bir cevap gelmedi. Bazı bilgiler var. Rus yetkililer yakında yeniden Rojavaya gelecekler. Birbirimizle müzakereler yapabiliriz. Demokratik Özerklik Yönetimi ve Kuzey Suriye'nin bileşenleri Soçi'ye katılmazlarsa bir çözüm çıkmaz. Sorunlar çözülmez. Bugün Suriye'nin %30'unu biz kontrol ediyoruz. Bizim Soçi'ye katılmamız gerekiyor."

Türkiye ve İran'ın Suriye sorununun çözümünü istemediğini savunan Ömer, Türkiye'nin Kürtler'in Soçi'ye katılmasına engel olduğunu da öne sürdü.

Şimdi İran’ın alev alev yanması ve bu sırada PYD’ nin devreye sokulma planı gün geçtikçe daha da anlaşılır hale gelmektedir. Hatta PYD’nin silahlandırılması daha da anlaşılır bir hal almaktadır. Ancak bu haberin SPUTNİK tarafından yayınlanması ise (Yani malumun ilanı) hesapların tekrar gözden geçirilip nerede durduğumuzun ve kimlere ne kadar güvenebileceğimizin yeniden hesaplanmasını artık ilan yoluyla zorunlu hale getirmektedir. İşte bu yüzden daha önce Soçi’den ve Astana’dan sonra Bakü’de bir Ortadoğu Barış Konferansı’nın toplanması gerektiğini yazmıştım. ABD koordinasyonlu ve Rusya soslu ‘Ölümü gösterip sıtmaya razı etme’ yemeği yerine menüyü kendimiz belirleyebilmeliyiz. Benden yazması…

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.