1. YAZARLAR

  2. SHENI HAMID/Londra

  3. İRAN’DAN BATIYA TEHDİT: AMBARGO OYUNLARINA DİKKAT; BOZARIZ DÜZENİNİZİ!
SHENI HAMID/Londra

SHENI HAMID/Londra

Avrupa ve Londra Temsilcisi
Yazarın Tüm Yazıları >

İRAN’DAN BATIYA TEHDİT: AMBARGO OYUNLARINA DİKKAT; BOZARIZ DÜZENİNİZİ!

A+A-

Geçtiğimiz günlerde İran lideri Hasan Rouhani, batılıları inceden inceye donatılmış bir imayla uyardı:

‘Ey malum batı ülkeleri… İran’a yönelik ambargo uygulamalarına, taktikleriniz yönünde yola devam ederseniz; ülke kontrol mekanizması, müteakipteki kısıtlamalar sebebiyle zayıflayabilecektir… dolayısıyla… İran rotasından geçecek ve batı ülkesi topraklarını hedefleyen herhangi bir terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve irticacı trafiğini kontrol edebilmek, Tahran idaresi için daha zahmetli bir vazifeye dönüşebilecektir’.

Rouhani’nin yine aynı iletiye eklediği üzere,

‘Afghanistan’dan yola çıkarak, Pakistan’ın katılımıyla da ilerleyen uyuşturucu trafiği, İran’ın yılda ortalama $800 Milyar Dolarlık masrafa ulaşan koruyucu uygulamaları sayesinde kontrol edilmekte’ imiş…

Ve sizin anlayacağınız,

Tahran idaresi tarafından garantilenilmiş böyle bir tedbirin sürekliliği ‘Batı – Ortadoğu- Uzakdoğu ve Afrika ülkelerine daha rahat bir nefes aldırmaktaymış’…

Yani, Trump ile havarileri…

Rouhani’nin lafı size.

Ona göre haa!

 

Ama iyi-kötü öyle ya da böyle,

İran yöneticisi tarafından kamuoyu dikkatlerine getirilmiş bu uyarının önemi göz ardı edilmemelidir. Çünkü gerçekten de BM raporu uyarınca, İran, dünya afyon kaçakçılığının üçte ikisini engellemeyi başarmaktadır. Üstelik, batıyı hedeflemiş -bir milyona yakın- Afgan mürtecisinin İran tarafından alıkonulması, genel anlamda takdire değer bir hassasiyet tablosu olarak bile görüle bilinmektedir. Kısacası, Tahran tarafından hatırlatılmış ve mümkün çalkantıdan doğacak bir dengesizlik senaryosunun domino etkisini tahmin etmek hiç kimse için zor olmayacaktır.

 

Tüm bu risklere rağmen,

İran’ın Ortadoğu’daki ağırlık faaliyetlerini hafifletmeyi amaçlayan -dahası, ismi artık hafızalara kazınmış malum- ittifak güçleri, 17 Kasım’da Bahreyn’de gerçekleştirilmiş Uluslararası Havacılık organizasyonunda bir araya geldi ve muhteşem buluşma, bölgedeki Ortadoğulu yatırımcılar tarafından sarfe dilmiş $5.1 Milyar Dolarlık ticaret ve finans anlaşmalarıyla nihayetlendi.

Yine aynı vesileyi fırsat bilerek, İran tehditlerinin fazla kaideye alınmadığını haykırmak isteyen ve yöreye dair liderlik yarışını elden bırakmamakta kararlı olduğunu tekrar hatırlatan Saudi Arabistan, Bahreyn yatırımları çerçevesinde ilave bir $3 Milyar Doları daha memnuniyetle gözden çıkardı.

Halihazırdaki dayanışma birliğine katılı veren Amerikan idaresi öte yandan $300 Milyon Dolar değerindeki, ABD yapımı silahların, Bahreyn’e yönelik gerçekleştirilecek satışlarına dair kamuoyu müjdesini(!) vermekten geri bırakmadı kendini...

 

İşin aslına bakılırsa, tüm bu köşe kapma oyununda tekrar sahnede beliriveren Trump ile Arap kardeşlerin, dünya kamuoyuna ulaştırmak istediği ‘bilinçaltı şekillendirmesi’ kaçınılmazdı:

‘The deal of the century’ bölgesi öyle bir yatırım manipülasyonuyla kıvama getirilecektir ki… Bu faaliyetler kapsamında, değil sadece müstakbel Arap Nato’su ülkeleri, bölgedeki diğer tüm destekçilerin istikbali itinayla dikkate alınacaktır. İran’a pek nefes dahi aldırtılmaksızın!’.

Period!

 

Fakat, Çin ile Rusya’nın hafife alınılmaması gereken önemiyle diğer taraftan,

Her iki ülke,

*İran petrolünü halen satın almaya;

*ABD'nin Tahran idaresini hedeflemiş yaptırımlarını görmezden gelmeye

ve

*Hedeflenilmiş coğrafyaları kendi yaylımcılık politikaları çerçevesinde etkilemeye devam ettiği sürece,

iki arada bir derede kalıveren bazı Avrupa ülkeleri de (şuan içerisinde bulunulan kaoslarını da dikkate alarak) dış politika uygulamalarına dair kararlarını şekillendirme çelişkisi içerisine düşecektir.

Dolayısıyla tam bu kesişme noktasında Rouhani’nin ‘afyon, terorizim ve mürtecii içerikli tehditleri’ türbülanslı günler geçirmekte olan bazı Avrupa ülkesi liderlerini, ister istemez kıvama getirme yönünde etkenlik gösterebilecektir.

 

Yani işte tam bu doğrultuda,

Ortadoğu odaklı ABD-Gulf planlarının maximum kapasiteli işlerliğine gölge düşürmeyi başarabilme ihtimalini yakalayabilecektir Tahran idaresi.

Hele…

Afganistan’da katman katman şekillendirilen Al Qaeeda-ISIS versiyonları ile İran'ın ‘hesaplaşma günü’ beklentisiyle desteklediği öne sürülmüş Hizbullah, Hamas ve İslami Cihad arkadaşları, malum rotalı haritalarında yola devam ederken.

 

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.