İsmail Akkol 'susma hakkımı kullanıyorum'

İsmail Akkol 'susma hakkımı kullanıyorum'

Önceki gün yakalanan Sabancı suikastinin zanlısı İsmail Akkol'un ilk ifadesi alındı.

Sabancı suikastı sanığı DHKP-C'li İsmail Akkol ve Fadik Adıyaman, örgüt üyeliği, silahlar ve nereye gideceklerine yönelik 5 soruya da "Susma hakkımı kullanıyorum" diyerek yanıt vermedi.

Aydın'ın Söke İlçesi'nde yakalanan Özdemir Sabancı suikastı sanığı DHKP-C terör örgütü üyesi İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman'ın, ifade tutanakları da ortaya çıktı. Tutanaklara göre 'etkin pişmanlıktan' yararlanabilecekleri de hatırlatılan Akkol ve Adıyaman'ın, kendilerine 15 dakika içinde, örgüt üyeliğinden silahlar ve nereye gideceklerine yönelik 5 soruya da "Susma hakkımı kullanıyorum" diyerek cevap vermedi.

Dün saat 18.10'da başlanan ifadelerde sanıklara ilk olarak, etkin pişmanlıktan yararlanabilecekleri hatırlatıldı. Ardından da, İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman'a, "Herhangi bir yasadışı silahlı terör örgütüne üyeliğiniz var mıdır, açıklayınız. DHKP C terör örgütüne üyeliğiniz var mıdır? Örgüt kapsamında herhangi bir eylem veya faaliyet gerçekleştirdiniz mi? Yakalandığınız esnada üzerinizden ele geçen malzemeleri nereden, kimden ve ne şekilde temin ettiniz? Yakalandığınız esnada üzerinizden ele geçen sahte kimliği kimden, nerede, ne zaman ve ne şekilde ele geçirdiniz? Türkiye'ye nereden, ne zaman ve ne amaçla giriş yaptınız, eğer yakalanmasaydınız nereye gidecektiniz?" diye 5 soru soruldu. Yaklaşık 15 dakika süren ifade alma işleminde, bu sorulara sanıkların verdiği tek yanıt ise "Susma hakkımı kullanıyorum" oldu