İşte Apple'ın gizli projesi!

İşte Apple'ın gizli projesi!

Apple'ın dev bir ekiple, yeni bir gizli proje için çalıştığı iddia ediliyor. Projenin konusu ise şu şekilde...

Teknoloji devi Apple'ın, yeni bir sanal gerçeklik cihazı için çalıştığı bir süredir konuşuluyor. Yeni iddialar ise, geniş bir uzman kadrosunu projeye dahil ettiği ve şimdiden bazı başlık prototipleri oluşturulduğu yönünde.

Financial Times'ta yer alan habere göre bu "gizli araştırma ekibi" farklı zamanlarda yapılan işe almalarla firma bünyesine katılan yüzlerce çalışandan meydana geliyor. Apple'ın bu projesine ayrıca, Microsoft'un HoloLens ekibinden bazı çalışanların ve Lytro gibi kamera firmalarında sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde çalışan birçok uzmanın da gizlice dahil edildiği belirtiliyor.

Cupertinolu firmanın çalışanlar yanında son yıllarda Flyby Media, PrimeSense, Metaio ve Faceshift gibi sanal ve arttırılmış gerçeklik bağlamında yararlanılabilecek bazı firmaları da doğrudan satın aldığı biliniyor. Firmanın bu doğrultudaki yeni hedefinin ise sanal gerçeklik başlıklarında kullanabileceği optik teknolojilerine odaklanan firmaları bünyesine katmak olduğu öne sürülüyor.

Yeni nesil projelere büyük bir önem verdiği ve kalabalık ekipleri bu projelerde görevlendirdiği bilinen Apple'ın bu alanda en büyük mesaiyi sanal gerçekliğe ayırdığı açık. Zira Financial Times, Apple'ın potansiyel başlık yapılandırmaları için aylardır çeşitli prototipler geliştirmeye devam ettiğini belirtiyor.

Sahne arkasında hummalı bir çalışma ve hazırlık sürecinin olduğu anlaşılsa da, Apple'ın bu başlığının Oculus Rift ya da HoloLens benzeri mi, yoksa daha çok Google Cardboard ve Samsung Gear VR ayarında bir cihaz mı olacağı halen bir bilinmeyen. Teknoloji devinin bir sanal gerçeklik başlığı hazırlığında olduğu artık neredeyse kesinleşse de cihazın ne zaman piyasaya sürüleceğini tahmin etmek oldukça zor.